Aylık Arşiv: Haziran 2010

Airlive Airmax2 Point To Point

Merhabalar,

Gerek fiziksel koşullar, gerek kablolu teknolojinin alt yapı yetersilikleri nedenleri ile, birbirlerinden sadece bir kaç KM mesafe uzaklıkta bulunan noktalarımızı aDsl, gibi yavaş hatlar ile VPN birleştirmek durumunda kalıyoruz. Halbuki kablosuz teknolojilerde yaşanan bir çok ilerleme ile bu noktaları kablosuz olarak, xDsl teknolojilerinden çok daha hızlı veri transfer oranları ile birleştirmemiz mümkün. Şu an ülkemizde yasal sınır olan 2.54Ghz hızından 802.11b g n  stadartları ile yapılar kurulabilmekte. B standardı hızı bakımından bu tür yapılarda pek tercih edilmiyor, N standardı yeni yeni yaygınlaşmakta ve outdoor cihazları piyasada yeni yeni boy göstermeye başlamakta ki onlar kullanılabilir olana kadar WIMAX teknolojisi zaten kullanılıbilir olacak. Bu durumda  şu an stabil ve hızlı yapılar için G standardı kullanmak gerekiyor.

Sonraki Sayfa »

Airlive G.DUO WDS

Piyasada kendilerini iç ve dış ortamlarda kanıtlamış olan, yine piyasada nadir bulunan çift WIFI entegresi özelliğini cihazlarına kazandırmış olan Airlive Firmasına ait Airlive G.DUO modellerine ilişkin WDS yapısını anlattığım Video dosyasını alttaki linki tıklayarak izleyebilirsiniz. Video içeriğinde WDS yapısının çalışma ve kurulma mantığıda bulunmaktadır. Cihazlar özellikle kullanıcı kısmında yasal sınır olan 2.4 ghz bandından 24DB kendi aralarında 26DB gibi bir güce çıkabimekte. Ayrıca her RF girişi farklı kanalda yayın yapmaktadır bu şekilde bir çok cihazda tek kanaldan yayın yapan yazılımsal yapıların dışında donanımsal sistemin konforunu yaşayabilyorsunuz ve hız sorunları olmadan yapınızı tamamen kablosuz ortama taşıyabilmektesiniz.

Görsel dosyayı izlemek ve download etmek için alttaki linki kullanabilirsiniz.

Sonraki Sayfa »

Gözlerimi yaşarttın Windows 7

Bir kaç gün önceki ” Netbook Netbook dedikleri ne ola ki ? ” adlı yazımda sahip olduğum Netbook cihazı ile ilgili sorunlarımdan bahsetmiştim. 4 aya yakındır kullanmakta olduğum netbook cihazımı özel işlerim için kullanmak üzere rafa kaldırıp yerine tekrar Fujitsu Simen marka taşınabilir cihazımıza kullanma kararı aldım. Tabi bu kararı aldım ama netbook üzerinde birikmiş olan tonlarca veriyi tekrar taşınabilir cihazmıa aktarma programlarda yaptığım ayarlar güncellemeler yeniden kurulumlar derken nerdeyse vaz geçiyordum. Windows 7 yüklü olan diskimi direk olarak taşınabilir dizüstüne taksam ne olur sorusunu gerçek hayata geçirme kararı aldım ve diski söküp direk olarak dizüstüme taktım.

Sonraki Sayfa »

DrayTek To DrayTek IPSEC VPN

Merhabalar,

DrayTek cihazları VPN sonlandırma konusunda Türkiye de kendilerini ispatlamış nadir markalardandır. Bir çok marka ile sorusnuz şekilde VPN yapabilmektedir, tabi kendi aralarındada çok rahat ve kolay bir kurulumla Lan To Lan VPN tünelleri oluşturabilmektedir.

Sonraki Sayfa »

DrayTek PRO UTM Serilerinin kurulumu

Uzun zamandır teknik servise gelen UTM sistemlerine ilişkin, nasıl yapılır sorularına toplu bir cevap olması açısından hazırlamayı planladığım Video dosyasının 1.0 versiyonu hazır durumda. 1.0 versiyonu çünkü hali hazırda planladığım video dosyası bu değil, planladığım video dosyasında daha fazla ayrıntıya ve daha fazla ve değişik topolojilere değineceğim. Fakat teknik servisimize gelen telefonlarda özellikle UTM tarafında %50 lik bir azalma olacağı inancı içindeyim. Tabi arta kalan zamanda facebook da takılmak yerine daha faydalı ve daha ayrıntılı video dosyaları hazırlayacağım.

Sonraki Sayfa »

Netbook Netbook dedikleri ne ola ki ?

4 yıla yakın 15″ LCD olan Asus A3000 model bir notebook kullandım, cihazı birkaç kez donanımsal olarak yükselttim, bu yükseltmelerin içinde CPU,RAM,HDD ve LCD ekran bulunmakta. Oldukça uzun süre kullandığım dizüstüm şu an hala bir aile bireyim kullanmakta ve nerdeyse 6 yaşına gelmesine rağmen üzerinde bulunan 80 GB IDE HDD, 1GB DDR Ram ve Sonomo platformu için üretilmiş 2 GHZ lik ama Centrino platformunda kullanılan işlemcisi ile oldukça iyi iş çıkartıyor :). Bundan 2.5 sene evvel asker dönüşünde cihazın 4 kiloya yakın olan ağırlığı nedeni ile yeni bir dizüstü almak istedim ve Fujistsu Simensin ayrılmadan hemen önce ürettikleri Amilo Pro serisinden CORE 2 DUO 1.66 GHZ modellerinden bir adet 12″ aldım, şu an bu modelin üzerinde 3Gb Ram 500 GB HDD bulunmakta, Desktop olarak kullandığım AM2 5400+, 8GB ramli makineme yakın bir performansı var ve oldukça memnum. Fakat bu cihazında 1.6 Kg lık ağırlığı zamanla ağır gelmeye başladı ve piyasada yeni yeni kendisini gösteren netbook serilerinden bir adet almaya karar verdim ve 5 ay önce bir adet Lenevo s10-2 modelinden aldım. Oldukça hafif olan bu model normal bir kullanıcı için yeterli elbette hatta üzerinde şirketin Lisanslı Windows 7 Ultimate lerinden birisi yüklü ki buna rağmen oldukça başarılı, tabi bu başarıda standart gelen 1Gb rami 2GB yükseltmemin de payı var. Gel gelelim arkadaşın üzerinde bulunan ATOM işlemci beklediğimden daha kötü çıktı diyebilirim. Anlamadığım konu INTEL teknolojisini bu kadar ilerletmişken nerdeyse artık bir cep telefonuna ancak yeterli gelecek bir işlemciyi nasıl sırf bir kaç saat fazla enerji tasarrufu yapmak ve sistemi bir miktar daha küçültmek için, nerdeyse P3 hızında bir işlemciyi nasıl piyasaya sürdü. Cihazın üzerinde bulunan işlemci ile nette gezmek, birkaç mail işi yapmak hoş benim gibi bir çok cihaz ve model sahibi bir firmada çalışıyor ve çok farklı konularda destek vermek zorunda kalıyorsanız ve aynı anda 15 yakın sayfayı açık tutuyor en az iki monitor kullanıyorsanız netbook almayı bir iki kez daha düşünmenizde fayda var. Performans olarak size verebileceği MAIL, SUNUM ve web gezintileri dışında pek bir şey değil.

Sonraki Sayfa »

DNS isimlerin loglanması ve 5651 için yasal loglama.

Merhabalar, Çözümpark sitesi için hazırladığım içeriği DNS sunucu sistemleri ve çalıştırılması, Forvarding DNS sunucu kurulumu log üretilmesi ve logların LOG sunucya gönderilerek Router cihazlarından alınan LOG lar ile birleştirilerek 5651 için kesin log üretilmesine istinaden hazırladığım video dosyasının linki alttadır. İlgili arkadaşların ve 5651 yüzünden canının yanmasını istemeyen arkadaşlara kesinlikle izlemelerini tavsiye ederim. İçerikte Debian Temelli linux sistemleri üzerine kurulmuş olan DNS forvarding sunucu ile gerçek DNS logları üretmeniz nasıl mümkün olacağıda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Umarım kısa süre sonra çözümpark sitesinde makaleler bölümünde yayınlanmaya hak kazancaktır.

Görsel dosyayı izlemek ve download etmek için alttaki linki kullanabilirsiniz.

Sonraki Sayfa »

NAS Dünyasının performans canavarları belli oldu.

NAS ( Network Attach Stroge ) sistemleri gün be gün gelişmekteler, eskiden USB olarak sistemlerimize entegre ettiğimiz kapasiteler artık network sistemleri üzerinden direk olarak tüm ağa hizmet eden dosya sunucuları haline geldiler. Tabi bununlada yetinmediler, üzerlerine Web Server,Mail Server, FTP Server ve AD entegrasyonu gibi birçok sistemi entegre ettiler. Bu dünyanın performans canavarlarını belirlemek gercekten zor ama hem performans hemde özellikleri konusunda üstün olabilecek bir sistemi belirlemek dahada zor. Tomashardware sitesi bunu Intel NAS Performance Toolkit programı ile 18 ayrı test ile yapmış durumda ve bu 18 ayrı testin 16 sında galibiyet Türkiyede Simet Bil. tarafından temsil edilen Synology cihazları ezici bir üstünlükle bu sektörün gerçek önderleri olduklarını kanıtlamış durumdalar.

Sonraki Sayfa »