Aylık Arşiv: Temmuz 2010

Linux ile Dynamic DNS sunucu kurulumu

 

İnsanlar yapıları gereği sayısal değerler yerine harfsel değerleri daha kolay algılamaktadır. Örnek olarak 172.16.255.1 sayısal kümesi yerine router.localnet.corp ismi daha kolay hafızada kalabilir durumdadır. Bilgisayar sistemleri aynı ağ içinde bulunduğu zaman birbirleri ile iletişimleri IP adresleri ile yapmaktadırlar, örnekte bulunan 172.16.255.1 IP adresi gibi yüzlerce ip adresi olabilir. Bu durumda hangisinin ne olduğunu anlayabilmek için gruplamalar yapılabilir fakat sayı arttıkça buda yeterli olmayacaktır. Bu durumda bu sayısal kümeleri isimlendirmek gerekir mesala 172.16.255.200 nolu küme yerine fileserv.localnet.corp daha kolay hatırlanabilir ve fileserv daha hızlı yazılabilir. Bu durumda tüm bu isimleri tutacak ve gerektiğinden yaptığımız sorgulara cevap verebilecek bir sisteme ihtiyacımız var ve bu sistemin adı DNS sunucudur. DNS sunucularda bilgisayar sistemleri üzerinde alışmaktadır ve zaman zaman sorunlar yaşayabilir yada bakım vb… nedenler ile kapatılmaları kısa süreli olarak devre dışı bırakılmaları gerekebilir. Bu durumlarda geçici süreli bu sistemlerin işlerini görecek başka sistemlere ihtiyaç duyulabilir, tabi ihtiyaç duyulan bu sistem DNS gibi gerçek zamanlı ve sürekli değişikliğe uğrayan bir sisteminde gerçek zamanlı olarak yedeğini alabilmelidir. Bu durumda DNS sistemleri için Master,Slave şeklinde çalışan sistemlere ihtiyaç duyulur. Slave sunucular herhangi bir şekilde veri oluşturmaz yada güncellemezler işleri sadece gelen sorgulara cevap vermek ve ana sunucuda bulunan ZONE dosyalarını kendi üzerlerine yedekleyerek bu ZONE dosyalarına istinaden gelen isteklere cevap vermek üzere çalışırlar. Tabi bu dosyalar için güncelleme izni verilmiş ise güncellemede yapabilirler.

Sonraki Sayfa »

DNS Çalışma Yapısı ve 5651 Çerçevesinde Loglanması

 

Çözümpark.Com adresinde “DNS Çalışma Yapısı ve 5651 Çerçevesinde Loglanması” konulu video dosyam bu ay yayınlananlar içinde. Gerçekten şahsım adına çok mutlu dici bir haber. Çözüm Park gibi işini ciddi yapan ama aynı zamanda işinden keyif alan bir topluluğun heleki bu topluluğun sitesi anlık olarak binlerce tık alırken benim hazırladığım bir video görselinin yayınlanması gerçekten çok büyük mutluluk.

Hazırladığım bu video odsyasının içerisinde DNS sisteminin çalışması ve loglanmasına ilişkin bilgiler bulunmaktadır. Aynı içerikte Linux sistemleri üzerinde DNS forvarding sunucu kurulumu ve Rsyslog sisteminin log forvard sistemide bulunmaktadır.

Çözüm Park ekibine bu jestlerinden dolayı teşekkür eder, sürekli olan başrılarının daimi olmasını dilerim.

Video dosyasına ulaşmak için;

DNS Çalışma Yapısı ve 5651 Çerçevesinde Loglanması

BB-Press ile bloglarınız için şahsi forum

Sanırım insanlık ilk topluluklarını oluşturmaya başladığı zamanlardan bu yana meydanlar ve forumlar inşa etmekteydi, tabi zamanlar bu işi internet üzerine taşıyınca web tabanlı forumlar bizim için faz geçilmez oldu. Çok farklı araçlarla kullanılan forum sistemleri, kimi zaman şirket içi devam eden işlerin takibi, kimi zaman farklı sektörlere yönelik yardım sayfaları, kimi zaman düzenli bilgi akışı için kullanıldı. Bir çok forum sistemi bulunmasına rağmen çoğu fazlası ile gelişmiş ve bazen ihtiyacın ötesinde getirileri yönetimini, olukça güçleştirebiliyor.

Benim gibi şahsi blog sayfanız var ise kimi aman arkadaşlarınızala sohbet etmek kimi zaman blog sayfanızda yazdığınız bir yazı yada arkadaşlarınızın sizden yazmanızı istediği bir konu kimi zamanda güncel konular hakkında düzenli ve sıralı yazı sistemini kullanmak ama bunun için büyük çabalar harcamamak isteyebilirsiniz. Bu durumda BB-Press tam size hitap eden bir yazılım haline gelecektir. Oldukça light olan sistem kolay kullanıla bilen fazla bant genişliği ve sunucu performansı istemeyen bir o kadarda basit olan bir yapıya sahip. http://www.ertanerbek.net/forum kısmından görsel olarak kontrol edebileceğiniz sistem yine kardeşi wordpress gibi bir çok addon ve ara yüze sahip. Aynı zamanda WordPress ile uyumlu çalışabildiği için WordPress ile birlikte kullanmak oldukca zevkli ve insanlar blog ve forum sayfanıza ayrı ayrı üye olmak zorunda kalmıyor. Şhai bloglarınızda forum ihtiyacınız var ise kesinlikle kullanmanız gereken bir yazılım. BB-Press sisteminin Debian Linux üzerine kurulumunu anlattığım görsel dosyayı altta bulunan linklerden izleyebilir ve download edebilirsiniz

Sonraki Sayfa »

WordPress ile kişisel blog.

WordPress oldukça kolay kullanıma sahip ve bir o kadarda light bir sistem olmasına karşın sunduğu avantajlar saymakla bitmemekte. Kişisel blog sayfaları oluşturmak, bunları yönetmek ve yayınlamak için vazgeçilmez bir sistem ve gerçekten bu özelliklerin hepsini içinde barındırıyor. Ayrıca sistemin Türkçe desteği olması ve bir Türkçe sayfasının ” www.wordpess-tr.org” bulunması ise herhangi bir sorunda anında destek bulabilmenizi gerektirmekte. Aynı zamanda yeni çıkan sürümlere çok kolay yükseltilebilmesi ve yüzlerce ara yüz ve bir o kadarda addon desteğinin olması WordPress sisteminin bu kadar yaygın olmasındaki temel etken olsa gerek diye düşünüyorum.

Hali hazırda kendi blog sayfamı yayınladığım sistemde tabiî ki wordpress sistemi ve şahsım adına da oldukça memnumum J. WordPress sistemi oldukça güzel ve kullanışlı olduğu gibi bir o kadarda kolay kurulabilen bir sistem ama bunların hepsine karşın oldukçada güvenli. WordPress sisteminin Debian Linux üzerine kurulumunu anlattığım görsel dosyayı altta bulunan linklerden izleyebilir ve download edebilirsiniz.

Sonraki Sayfa »

ROOT Sayı 2 (10 Temmuz 2010)

Linux Mint Türkiye ekibinin hazırladığı ücretisz online dergi Root un ikinci sayısı yayınlandı. İçeriğinde yine birbirinden ilginç ve yararlı içerikler sizleri bekliyor.

http://root.linuxmint.org.tr/sayilar/2/#more-170

İçindekiler;

* Tasarım (Yalçın Öztek)
* Editör’den (Yalçın Öztek)
* Linux Mint ile Ubuntu’nun Yolları Ayrılıyor! (Eren Kovancı)
* Ne Gerek Var Açık Kaynağa! (Merve Uluser)
* DMRY.net Röportajı (Eren Kovancı)
* Vodafone 3g Modem Kurulumu (Yalçın Öztek)
* System Rescue CD (Murat Cebir)
* Slackware Linux Röportajı (Suat Alpoğlu)
* Menü Logosu ve Windows Tuşu (Yalçın Öztek)
* Youtube-dl (Suat Alpoğlu)
* Hadron Linux Röportajı (Cüneyt Hayrullah)
* Konversation ile IRC (Eren Kovancı)
* OpenSUSE Geliyor! (Merve Uluser)
* Webmin (Suat Alpoğlu)
* Site Tanıtımı: Tuxweet (Merve Uluser)
* Bug Squish ve Extreme Tux Racer (Merve Uluser)
* Ufak İpuçları (Merve Uluser)
* Dağıtım Haberleri (Linux Mint Türkiye)

Tüm sayılar için.

VsFTP İle Profesyonel FTP Sunucu

FTP, sistemleri artık gelişen http teknolojisi sayesinde önemini yitirmeye başlamış olsa da hala kullanılabilir ve sağlam bir sistemdir. FTP kısaltması File Transfer Protokol anlamını taşımaktadır. Sistemin SFTP adından Secure FTP sistemi de bulunmaktadır ve istemci ile sunucu arasında yapılan işlemler sertifika bazlı olarak şifrelenmektedir, tabi bu yapı büyük veri transferleri yapılan FTP sistemlerinde oldukça ağır bir yük getirse de iletişim güvenliği gerektiği zaman gerekliliği tartışılmaz olmaktadır. Günümüzde Windows Xp Profesyonel gibi Desktop sistemlerinde bile üretici firma tarafından ücretsiz olarak sunulan versiyonları bulunmaktadır. Fakat eğer Linux sistemlerini kullanıyor ve alternatif bir FTP sunucu arıyorsanız o zaman Microsoft tarafından sunulan bu yapı size oldukça yetersiz gelecektir, bu durumda Linux bir sunucu üzerinde 1Gb ramli bir PC de 4000 bin kullanıcıya aynı anda hizmet verebilen ve FTP sistemi üzerinden gigabit Ethernet ile anlık olarak 86 MB veri taşıyabilen kolay kurulum ve yönetime sahip VSFTP sunucusu yardımınıza koşacaktır. VSFTP tam profesyonel sunucuların özelliklerini içinde barındırdığı gibi aynı zamanda kolay kurulum ve kullanımı ile de kullanıcı dostu bir yazılım.

Alttaki linkte Debian Linux sistemleri üzerine VSFTP kurulum, kullanım, ayarlanması ve ayarların test edilmesine ilişkin görsel dosyayı izleyebilir ya da download edebilirsiniz.

Sonraki Sayfa »

Windows Server 2003 ile SMTP-POP Sunucu Kurulumu

Windows Server 2003 aslında göründüğünden çok daha fazlasıdır, Exchange kadar olmasa da küçük bir şirketin mail sunucu isteklerini karşılayabilecek kadarda gelişmiş bir SMTP ve POP sunucu desteğini içinde barındırmaktadır. Gariptir bazı arkadaşlar on kişiyi geçmeyen, az nüfuslu şirketlerde dahi Exchange kurmak gibi garip bir alışkanlık edinmiş durumdalar. Halbuki Exchange gibi bir sistem binlerce kişinin bulunduğu bir yapıda kullanılması gereken gerçekten kurulumu kullanımı ve sistemin sorunsuz çalışması profesyonellik gerektiren bir sistem, genelde de Exchange sunucu sorun çıkarttığında forum forum dolaşmaktalar. Halbuki bazen basit olan daha iyi ve verimli çalışmayı sağlayacaktır. Tabi ki Exchange gibi bir sistemle yada Linux sitemleri üzerinde kurulmuş bir mail sunucu ile karşılaştırılamaz ama fazla profesyonellik gerektirmeden, kolay kurulan az bakım gerektiren kolay yönetilen az sorun çıkartan bir sistem isterseniz kesinlikle Windows Server ailesinin standart SMTP ve POP sunucu sistemini denemenizi öneririm.

Bu konuda küçük şirketlere yardımcı olmak adına bir video dosyası hazırladım, görsel dosyayı izlemek ve download etmek için alttaki linki kullanabilirsiniz.

Sonraki Sayfa »

Windows Xp Profesyonel İle Gelişmiş Dosya Sunucusu

Hali hazırda Windows Server 2003,2008 sistemleri ile çok kullanıcı dosya sunucuları kurulabiliyor fakat onların dosya paylaşım sistemine istinaden destekledikleri hemen hemen her şeyi basit bir Windows Xp Profesyonel sistemide aynı ada on kullanıcıya kadar desteklemekte. Madem bu tür bir yapıyı Windows Xp Porfesyonel ile kurabiliryoruz ve şirket personel sayımızda yirmi otuz kişiyi geçmiyor o zaman neden server versionlarına para ödüyoruz ki ? Tabi linux sistemleri ile daha gelişmiş dosya sunucular kurmak mümkün ama maksadımız güvenli, stabil, kendi kendine bakabilen ve basit bir sistem kurmak ve şirketimiz için bir veri havuzu yaratmaksa Linux sistemleri ile uğraşmayada gerek yok. Hem şirketlerin çoğunun Windows7 geçtiği bu dönemde gerek bu sistemin donanım ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan donanım yükseltmeleri gerekse elimide kalan Windows XP lisalarını değerlendirmiş oluruz.

Bu konuda küçük şirketlere yardımcı olmak adına bir video dosyası hazırladım, görsel dosyayı izlemek ve download etmek için alttaki linki kullanabilirsiniz.

Sonraki Sayfa »