Aylık Arşiv: Ağustos 2010

ROOT Sayı 3

Linux Mint Türkiye E-Dergisi Root’un 3. sayısı yayınlandı!

Linux Mint Türkiye E-Dergisi Root’un 3. sayısı su sıcak yaz günlerinde yayınlandı. İçerik sade ancak doyurucu oldu. Bu sayıyı da indirip okumanızı tavsiye ediyorum.
İçindekiler;

* Tasarım (Yalçın Öztek)
* Editör’den (Merve Uluser)
* Linux Mint ile 3G Kullanın! (Eren Kovancı)
* Rekabet (Oytun Özdemir)
* Röportaj : Tuxweet (Merve Uluser)
* ISO Kalıplarını USB’ye Yazdırma (Merve Uluser)
* Linux Dağıtımları (Murat Cebir)
* Program Tanıtımı : ImageShack Uploader (Merve Uluser)
* Röportaj : Habertux.com (Eren Kovancı)
* Sevenler Buluşuyor! (Eren Kovancı)
* Oyun İncelemesi : Speed Dreams (Emre Toprak)
* Linux’ta Disk Bölümleme ve Yedekleme (Oytun Özdemir)
* Dağıtım Haberleri (Merve Uluser)

3. sayıyı buradan indirebilir, buradan da yorum yapabilirsiniz

Çözümpark Linux ile Dynamic DNS

 İnsanların yerel ağda DHCP ve DNS sistemleri arasındaki uyuşmazlıklardan dolayı yaşadıkları sorunları giderebilmek adına hazırladığım Dynmaic DNS videosu Çözümpark makale sayfalarında yayınlanmaya hak kazandı. Altta bulunan ilgili link aracılığı ile göresili izleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/08/15/video-linux-dns-server.aspx

 

DrayTek Bandwidth Limit

 

Sanırım insanların bir şeyleri ortak kullanmaya başladıklarında yaşadıkları en büyük sorun paylaşılan malzemenin eşit ve adaletli olarak dağıtılması sorunudur. Bu durum elbette zaten ülkemiz gibi yavaş internet bağlantılarına sahip bölgeler içinde çok büyük bir sorun. Durum bu şekilde olunca elimizde bulunan bant genişliklerini iyi değerlendirmek gerekmekte. Bu durumda ihtiyaca yönelik bant genişliği tanımlamaları yapmak gerekiyor. DrayTek cihazlarında bant genişliği yönetimini anlattığım video dosyasını altta bulunan linkten izleyebilirsiniz.

 

* Video dosyası üç dakika otuzsekiz saniyeden oluşmaktadır, toplam boyutu üç buçuk MB.

DrayTek Session Limit Sistemi

 

Dünyada ki en büyük sorunlardan birisi sanırım ağlarımızada bulunan spy,malware türü casuz yazılımların bulaştığı ve zombi haline getirilmiş sistemler ile uğraşmak. Bu tür sistmlerin maksadı bulaştıkları sistemi çökertmek yada yok etmek değil tam tersine sistemin kaynaklarını kullanarak kendisine verilmiş zamanlarda bilrdiirilmiş adreslere yapılacak saldırılara eşlik etmek. Tabi sistemde bulunan bilginin çalınmasıda ayrı bir olay. Fakat bu sistemler normalde stabil çalışmakta gibi görünselerde açtıkları binlerce session ile ağımıza zarar verebilmektedirler. DrayTek cihazları ile ağ üzerinde açılacak olan sessionları limitlemek izlemek gercekten çok kolay ve bu sistemin uygulanışı takip edilmesine ilişkin hazırladığım video dosyasını ilgili linkten izleyebilirsiniz.

* Video dosyası üç dakika otuzdört saniyeden oluşmaktadır, toplam boyutu dört MB.

DrayTek USB Disk FTP+SAMBA(Cıfs)+Syslog Disk

 

DrayTek cihazlarının üzerinde bulunan USB girişlerinin USB disk aracılığı ile FTP sunucu, Samba CIFS sunucu ve Syslog dataları için disk olarak kullanılmasına ilişkin hazırladığım video dosyasını altta bulunn link aracılığı ile izleyebilirsniz.

 

 

* Video dosyası altı dakika elli bir saniyeden oluşmaktadır, toplam boyutu on MB.

DrayTek Load Balance Policy Nasıl ?


Merhabalar, DrayTek Dual Wan cihazları için hazırladığım Load Balance policy sistemi ile trafik yönlendirmeye ilişkin video dosyasını alttaki linki kullanarak izleyebilirsiniz.

* Video dosyası iki dakika onbir saniyeden oluşmaktadır, toplam boyutu dört MB.

DrayTek PortTrigger Nasıl ?

DrayTek cihazlarında PortTrigger işlemlerinin nasıl yapıldığınailişkin video görselini altta bulunan link aracılığı ile izleyebilirsiniz.

* Video dosyası iki dakika onbir saniyeden oluşmaktadır, toplam boyutu bir buçuk MB.

DrayTek OpenPort Nasıl ?

DrayTek cihazlarında Port Forvarding ( Open Port ) işlemlerinin nasıl yapıldığınailişkin video görselini altta bulunan link aracılığı ile izleyebilirsiniz.

* Video dosyası bir dakika kırkbeş saniyeden oluşmaktadır, toplam boyutu bir buçuk MB.