Aylık Arşiv: Kasım 2011

Simet Teknoloji Forumları

Simet Teknoloji daha iyi hizmet için yenileniyor.

Simet Teknoloji San. Tic. Ltd. Şti. firmasına ait olan tüm forum sistemlerinde tek bir kayıt ile tüm forumlarda aktif olabilirsiniz. Forumlar açık kaynak ve ticari amaç dışıdır bu nedenle isteyen kullanıcılar OpenID sisteminden yararlanarak tüm forumları rahatlıkla kullanabilirler. Forumlarımız firmamızca temsil edilmekte olan ürünlerimiz için değerli kullanıcılarımıza sürekli ve geniş bir kaynak sağlamak, kullanıcıların örnek başarı ve örnek sorun çözümleri ile kendi kendilerine yeterliliğini arttırmak amacı gütmektedir.

SİMET GENEL Forum  : forum.simet.com.tr
DRAYTEK Forum        : forum.draytektr.com
SYNOLOGY Forum      : forum.depoturk.com
AIRLIVE Forum          : forum.airlivetr.com
CLAVISTER Forum     : forum.virtusturk.com

Kuruluşumuzca bundan sonra yapılacak olan tüm yerel ve uzak eğitimler Forum kullanıcıları çerçevesinde belirlenecek ve sadece forum kullanıcılarına hitap edecektir.

Sharepoint Summit 2011′ de ÇözümPark Yerini Aldı!

 

Microsoft Sharepoint Summit, Avrupa ve Orta Doğu ve Afrika bölgesinde Sharepoint ve ilgili teknolojilere odaklanan en kapsamlı etkinliktir. 30′ un üzerinde oturumla, Sharepoint Summit İstanbul sizlere Sharepoint’ i geliştirmek, yaygınlaştırmak, yönetmek ve Sharepoint’ ten en fazlasını almak için ihtiyacınız olan bilgileri, bakış açısını ve konunun uzmanlarıyla tanışma olanaklarını sağlayacaktır.

ÇözümPark Bilişim Portalı değerli yöneticilerinden Emre BALCI – MVP, Sharepoint Summit İstanbul etkinliğinde sunum yapacaktır. Kendisini göstermiş olduğu bu başarı için tebrik eder, bizleri temsil ettiği için ayrıca teşekkür ederiz.

EMRE BALCI – MVP

Frontline PartnerShip – Microsoft – HP 22 Kasım Salı

HP ve Microsoft’un 250 milyon dolarlık yatırımla yürüttüğü 3 yıl süreli işbirliği meyvelerini verdi. Dünyanın bir numaralı yazılım firması Microsoft ile dünyanın en büyük teknoloji sağlayıcısı HP , bu dev anlaşmaya imza atarak her iki şirketin yenilikçiliğini ve teknoloji portföyünü, kurumlara avantaj sağlayacak tek bir potada buluşturma kararı almıştı.

Bugün Özel Bulut, Karar Destek, Veritabanı Konsolidasyon, Veri Ambarı ve Mesajlaşma akıllı cihaz çözümleri tamamıyla hazır. HP ve Microsoft çözümleri düşük sahip olma maliyeti, yüksek performans, esneklik ve verimlilik sağlayan çözümler olarak kurumunuzu geleceğe taşıyor.

Sizleri HP ve Microsoft’un ortak çözümlerini keşfetmeye, müşterilerimizin deneyimlerini dinlemeye, çözümlerin uzmanları ile tanışmaya ve kurumunuzu geleceğe taşıyacak ilk adımı atmak üzere etkinliğimize davet ediyoruz.

Sunum başlıkları:

10:00 – 10:30 Açılış Konuşması – Zeynep Keskin- HP Türkiye Sunucu, Veri Depolama ve Networking Ülke Direktörü – Erhan Yalçın Microsoft Kamu Sektörü Satış Müdürü

10:30 – 11:00 Kurumların HP ve Microsoft Deneyimleri

11:00 – 11:45 Özel Bulut için en Yeni Çözümler: HP Microsoft Virtual System

11:45 – 13:15 Öğle Yemeği

13:15 – 14:00 Veritabanı Konsolidasyon Akıllı cihazı ve Özel Bulut’ta SQL Server

14:00 – 14:45 Microsoft ve HP Veri Ambarı Çözümleri ve Akıllı Cihazlar

14:45 – 15:00 Ara

15:00 – 15:45 Kurumsal Mesajlaşma Platformu: HP E5000 Exchange Akıllı Cihazı

Ubuntu 11.04 ile FireFox ve ThunderBird 8

Ubuntu 11.04 versyionu normal depolar üzerinde maalesef Firefox ve ThunderBird 8 versyionun bazı yükleme nedenlerinden dolayı desktekllemiyor. Fakat PPA depolarında bunları bulmanız mümkün hem FireFox hemde ThunderBird 8 için alttaki depoları kullanabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/thunderbird-next
sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-next
sudo apt-get update

Aynı depolarda Firefox ve ThunderBird için 9 ve 10 sürümleride bulunuyor apt-get update firefox-trunk komutu ile FireFox 10 sürümü yüklenebilir. Bu iki yüklemede Unity uyumlu değil, Unity uyumlu versyionlar için bir miktar daha beklemek gerekiyor. ( Menüleri bar üzerinde değil kendi üzerinde )

* Her iki uygulamada  Global menü addonunu kapattığı için sorun oluyor. Her ikisi içinde Addon kısmından ilgili uygulamayı tekrar aktif ederseniz Unity uyumlu hale geleceklerdir.

Ubuntu TFTP Server

Özelikle meslektaşlarım için vazgeçilmezlerden olan TFTP server maalesef Linux üzerinde Windows üzerinde olduğu kadar kolay programcıklarla yönetilemiyor. Fakat Ubuntu üzerinde birkaç yol ile ahsi bilgisayarınızda bir TFTP sunucuya sahip olabilirsiniz. Ya da genel bir TFTP sunucu kurup DHCP sunucunuzda TFTP anonsunuzu yapabilirsiniz. Ubuntu Üzerinde TFTP server kurmak için Desktop versionu ve Firewall kullanıyor iseniz TFTP portuna izin vermelisiniz.

Sunucunun kurualması için gerekli demon,

sudo apt-get update && sudo apt-get install tftp-hpa tftpd-hpa

komutu ile basitce yüklenecektir bunan sonra TFTP için dosyalarımızı saklayacağımız bir dizin oluşturulmalı klasör için ” sudo chmod 777 “dizin yolu” yada diğer ve gurup kullanıcıları için okuma ve çalıştırma hakkı verilmelidir. İçine atılan ve TFTP aracılığı ile yüklenecek olan tüm dosyalarda yine okuma ve çalıştırma haklarına diğer kullanıcılar ve guruplar için sahip olmalıdır.

TFTP sunucu için düzenlenmesi gereken configiration dosyası ” sudo nano /etc/default/tftpd-hpa ” linki altında bulunabilir. Benim şahsi düzenlemem alttaki gibidir,

# /etc/default/tftpd-hpa
RUN_DAEMON=”yes”
TFTP_USERNAME=”tftp”
#TFTP_DIRECTORY=”/var/lib/tftpboot”
TFTP_DIRECTORY=”/home/e-diablo/tftp”
TFTP_ADDRESS=”0.0.0.0:69″
TFTP_OPTIONS=”–secure”

Yukarısa bahsi geçen düzenlemeye göre;

RUN_DAEMON=”yes” # Demon olarak sürekli arka planda çalışacak.
TFTP_DIRECTORY=”/home/e-diablo/tftp” # TFTP ana dizinim /home/e-diablo/tftp klasörü olacak.
TFTP_ADDRESS=”0.0.0.0:69″ # Sistemde bulunan herhangi bir ağ arayüzü üzerinden gelen 69 nolu port isteklerine cevap verecek.
TFTP_OPTIONS=”–secure” # İsteklerde ana dizinin ,istekci tarafından değiştirebilmesi için. Bazı TFTP kurulumlarında istekci root dizinini alt dizinlerden birisi olarak gösterebiliyor. Her nekadar işim gereği sadece router ve modemler için TFTP ihtiyacım olsa da bu seçeneği aktif etmekte yarar var.

sudo /etc/init.d/tftpd-hpa restart

Ayar dosyası ile işiniz bittiğinde demonu yukarıdaki satır ile restart edebilirsiniz.

netstat -a | grep tftp komutunun çıktısı alttki gibi ise TFTP sunucu çalışmaya hazır demektir.

udp        0      0 *:tftp                  *:*

Her ne kadar TFTP32 kadar kolay kullanımı olmasa da çok da zor olduğu söylenemez. Eğer DHCP sunucuyu aynı sistem üzerinde yayınlamak isterseniz DHCP yazılımının TFTP anonsunu kontrol etmeli ve düzenlemeyi ona göre yapmalısınız.

ÇözümPark Bilişim Portalı 200. Webcastini Gururla Sunar!

Değerli ÇözümPark üyeleri,

Böylesine büyük bir mutluluğu sizlerle paylaşmanın sevinci içerisindeyiz.

ÇözümPark Bilişim Portalı olarak 22.08.2008 tarihinde ilk webcastimizi verdik. O günlerde bu rakamları yakalamak belki bir rüya gibi olsada sizlerden aldığımız destek ile bu günlere geldik. ÇözümPark Bilişim Portalı olarak yaptığımız en iyi şeyin her zaman her ne yapıyorsak düzenli yapmak olduğunu sizlere ifade ediyoruz, webcast konusunda da 3 yıldır kesintisiz olarak sizlere hizmet sunmaya çalıştık. Bundan sonrada sizlerin ilgisini çekecek yeni webcastler sunmaya hazırız.

Bu güne kadar 225 Webcast planlamış ancak bunun 199 tanesini gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu süreçte toplam 7000 kişiye canlı webcast düzenlemiş bulunuyoruz. Ayrıca kayıt edilen bu videolar ile 164.175 kişi bu hizmetten yararlanmıştır. Elimizdeki tüm listeyide yine sizlerle dosyalar bölümünden paylaşacağız. Bu listede, webcat tarihi, konusu, sunucu, post linki ve yayın linki bulunmaktadır. Bu güne kadar yaptığımız hemen hemen tüm webcastleri kayıt etmiş olup bunların yayınlanması konusunda da çok büyük bir özveri gösteriyoruz. Şu anda kadar yayınlanmış webcastlerin sunucumuz üzerindeki toplam boyutu 20GB’ tır. Tüm bu veri kendi sunucularımızda saklanmakta olup bu sayede sizlere kesintisiz bir hizmet sunabilmekteyiz.

Bu konuda yaptığımız tüm çalışmaların diğer topluluklara da örnek olduğunu görmek ayrıca bizlerin ne kadar başarılı bir çalışma yaptığının göstergesidir. Diğer tüm alanlarda olduğu gibi bu alanda da standartları belirlemeye devam edeceğimizden emin olabilirsiniz.

Daha nice webcastlerde beraber olmak dileği ile esen kalın.

Ubuntu System Göstergeleri ( INDICATOR )

Yeni Ubuntu 11.10 ile birlikte artık masa üstümüzde bulunan çubuk panallere pak müdahil olamıyoruz, Linux kullanıcılarının en sevdiği özelliklerden birisi olan gözetleyiciler hali hazırda yüklenmeden kullanılmıyor. Bunlardan üçü oldukça güzel olan Hava Durumu, Sistem Durumu ve Donanım sıcaklıklarını gösteren göstergeler.

Yeni Ubuntu 11.10 kullanarak sistem göstergelerini kullanmak isterseniz hali hazırda “Weather Indicator” ” System Load Indicator ” ubuntu paket deposunda var fakat sstem sıcaklık göstericisi bulunmuyor, onu yüklemek için alttaki yolu izleyerek pps depoları aracılığı ile edinebilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:alexmurray/indicator-sensors
sudo apt-get update
sudo apt-get install indicator-sensors

 

 

Gimp 2.7.4 Single Windows Mode

Linux dünyasında yıllardır programcıkların parçalarının desktop üzerinde farklı ekranlarda gösterilmesi neredeyse bir kural babında uygulanmaktaydı. GIMP ise bu programların başında gelmekte ve Windows sistemlerinde tek pencerede tüm sistemi kolay yönetmeye alışmış olan kullanıcılar için tam bir ızdırap olabilmekteydi. Neyse ki yeni versiyonu ile birlikte ( Gimp 2.7.* ) tek windows seçeneği gelmekte. Yeni version şu an ana depolarda sunulmuyor fakat kullanmak isterseniz alttaki yolu sistemde yüklü olan gimp programını kaldırarak uygularsanız kolay ve kullanışlı gimp sisteminize kavuşabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:matthaeus123/mrw-gimp-svn
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp

ana pencerede windows >> Single – Window Mode seçilerek alttaki güzel görüntüye kavuşabilirsiniz.

Yazılımın daha beta aşamasında olduğunu unutmayınız, bu nedenle ağır ve stabilite gerektiren işlerle uğraşanların asıl depolarda yayınlanacak versiyonları beklemelrini öneririm.