Aylık Arşiv: Haziran 2012

Çözümpark 2012, Çözümpark Yazarları Buluştu !!!

Çözümpark

Buda bizim tosunun masa üstü :)

Hazır kazam ele geçirmişken birde desktop kaydedelim dedim 🙂 dosyası en az 480p de izlemenizi tavsiye derim ben 128 Kb/s için render ettim bu nedenle düşük çözünürlükte görüntü iyi olmayacaktır.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tVWrwKGliXw&feature[/youtube]

Conky Sizi Linuxe Bağlar

Sanırım beni Linux e bağlayan en büyük etmen Conky. Hemen hemen görmek istediğim her şeyi direk olarak ekranımda göreiliyorum ve bu cidden çok hoşuma gidiyor. Sonuçta ne yaptığınız değil yaptığınız şey hakkında ne kadar bilginiz olduğu önemlidir. Durum bu olunca Conky gerekli ayarlamalar ile tüm bilgileri size tek kalemde sunabilir.

Ekrandaki görüntü hoşunuza gitti ise ayarlarla ilgili bilgiler altta.

Sonraki Sayfa »

Kazam Screencaster ! Hani derlerya yapınca oluyor ….

Recordmydesktop, Xvid, İstanbul yıllardır farklı sorunlarla ömrümüzü yediler. Hani derler ya yaptım oldu ya da yapınca oluyor işte Kazam Screencaster bunun canlı örneği. OpenShot video editör ile birleşince neredeyse profesyonel bir video stüdyosundan çıkmışcasına görsek dokğmanlar hazırlamak mümkün oluyor.

Ben ubuntu 12.** terfi etmeyenlerdenim, sizde hala Oneric takılanlardansanız altta Kazam Screencaster programının nasıl yükleneceğine ilişkin komutları bulabilirsiniz.

sudo nano /etcp/apt/source.list

deb http://ppa.launchpad.net/kazam-team/unstable-series/ubuntu oneiric main
deb-src http://ppa.launchpad.net/kazam-team/unstable-series/ubuntu oneiric main

* Depolara dağıtım versiyonunuzu yazarak kullanabilirsiniz.

sudo apt-get update

sudo apt-key adv –keyserver keyserver.ubuntu.com –recv-keys ( Kazam deposunun verdiği keyi buraya yazın )

sudo apt-get install kazam

Gerisinde keyfinize bakın. Ne Xvid gibi ses kayıt sorunu, ne RecordMyDesktop gibi tam ekran kayıt sorunu nede istanbul gibi stabilite sorunları ile karşılaşmadan ve bilgisayarınızı kasmadan ekran kaydı yapın. Demekki bu tür işlerde sorun Linux değil programcının beceriksizliği oluyormuş 😀.

https://launchpad.net/kazam
http://www.twm-kd.com/category/linux/kazam/

SSD Disk aldım hayatım değiştimi ?

Merhabalar,

Aslında piyasada çok komik bir durum var. cihazların testleri yapılırken kullanılan programlar cihazların MAX hızlarına kadar zorlanması yolu ile oldukça yüksek seviyelerde değerler verebiliyorlar. Sonuç SSD diskler 550 MB yazma okuma hızlarına kadar çıkabiliyor. Gelin görün ki aslında bu bir anlam ifade etmiyor :). Sonuç itibari ile Windows7 ya da WindowsXP üzerinde 550 MB yazma kapasitesi ile çalışabilecek bir program olduğunu hadi programı geçtim Windows desktop serilerinin bu hızlarda ki paket akışını işliye miyeceğini düşünüyorum. Sonuç hız anlamlı bir değer vermiyor demektir. Elbette diskin hızlı olması demek iyi bir şey demek ama hangi hız iyi hangisi gereksiz onu anlamak lazım.

Örneklemek açısından şu altaki değerler bir şeyler ifade edebilir.

Segate 7200RMP 16 MB Cache 2,5 inç Disk Performansları
Yazma : MAX 85 MB/s
Okuma : MAX 88 MB /s
İç Okuma Yazma : 25-30 MB /s

Sandisk 120 GB Ultra Cache 2,5 inç Disk Performansları
Yazma : MAX 245 MB/s
Okuma : MAX 300 MB /s
İç Okuma Yazma : 130 – 170 MB /s

Sonraki Sayfa »

Ubuntu Indicator

Aslında blog sitemde birçok Ubuntu eklentisinin nasıl yükleneceği için ayrı ayrı link var fakat arkadaşın birisi hepsini derleyip toparlamış ve tek bir PPA ya yerleştirmiş. Kullanmak isteyenler için indicators ppa adresleri alttaki gibidir.

sudo add-apt-repository ppa:noobslab/indicators
sudo apt-get update

http://www.noobslab.com/2012/05/indicators-collection-for-ubuntu.html