Aylık Arşiv: Kasım 2012

Quedra Ver 0.02.13

Merhabalar,

İlgili video dosyasında Quedra Ver 0.02.13 sisteminin nasıl yüklendiği, ihtiyaçları ve kurulum sırasında dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi içermektedir.

DrayTek ACS SI sistemi ile cihaz yönetimi ve VPN yapımı

Merhabalar,

 

İlgili video dosyası DrayTek AC SI merkezi yönetim yazılımı ile DrayTek cihazlarının yönetilmesini ve VPN wizard ile VPN yapımını anlatımkatadır Video içeriğinde agressive ve main modda VPN yaımı bulunmaktadır.

 

DrayTek ACS SI sisteminin yüklenmesi ve Lisanslanması

Merhabalar,

İlgili video dosyası DrayTek ACS SI sisteminin nasıl yükleneceği, yüklenirken nelere dikkat edileceği, lisanslama sistemi ve genel çalışma mantığını anlatmaktadır DrayTek ACS SI sistemi basit anlamda TR069 merkezi yönetim sistemidir.

DrayTek VPN tunel üzerinden Dynamic Routing ( RIP for VPN )

Merhaba,

İlgili görsel dosyada DrayTek cihazlarının VPN tunel sistemleri üzerinden Dinamik routing ( RIPv2 ) yaparak yerel subnetlerin diğer VPN cihazlarına yazdırılması anlatılmaktadır. Özellikle büyük VPN yapılarında yerel subnetlerin static route ile daıtılması çok güç olmaktadır bu nedenle Dinamik Routing sistemi zahmetsizce subnetlerin diğer cihazlara bild rimesine yaramaktadır.

Pardus kaldığı yerden devam etmiyor ! yenileniyor …

Milli konusunda sürekli atıp tutuğum Pardus yine yeniden Debian temelli olarak geliyor. Türkiye de açık kaynak dünyasına bir şeyler kazandırılması gerçekten çok hoş. Fakat arayüz olarak gNome kullanıyorlar ki ben gNome un son zamanlarda tablet PC dünyasına daha sıcak baktığını düşünüyorum hiç yoktan Windows 8 de onu takip ediyor ve gitmeye çalıştıkları yer belli.

Hazır pardus debian temelli bir dağıtımla gelirken elementaryos.org gbi bir arayüze destek verse hem bu arayüz daha hızlı geliştirilse hem de biz güzel bir arayüz kullansak hiç fena olmazdı. Yada ne bilem amerikayı yeniden keşfedip şöyle adam akıllı bir GUI yazılsa en baştan debian üzerine.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KjjEyRBcCSE[/youtube]

http://www.pardus-linux.org/haberler/2012/05/pardus-2012-codename-anka

DrayTek TOS ve DSCP alt yapıları ile peket önceliklendirme

Merhabalar,

Bu video dosyası herhangi bir paketin TOS ve DSCP bitleri ile QoS üzerinden işaretlenmesini içermektedir.

 

 

DrayTek ve Cisco Router arasında IPSEC VPN kurulumu

Merhabalar, piyasada sıkça kullanılan Cisco Router ile DrayTek cihazları arasında IPSEC VPN kurulumuna ilişkin video dosyası alttaki gibidir.

DrayTek ve Astaroo ( sophos ) arasında IPSEC VPN kurulumu

Merhabalar, piyasada sıkça kullanılan Astaroo ( sophos ) yazılımı ile DrayTek cihazları arasında IPSEC VPN kurulumuna ilişkin video dosyası alttaki gibidir.