Aylık Arşiv: Şubat 2013

DrayTek 3900

Pardus-Anka’ya Destek Çağrısı

Özgür yazılım toplulukları ve özgür yazılıma ilgi duyan herkese ;

       Yayınlandığı günden geliştirilmesinin durdurulduğu 2012  yılına kadar GNU/Linux dağıtımları arasında kendisine önemli bir yer bulan Pardus GNU/Linux dağıtımının ardılı olarak 2012 yılı içerisinde çalışmalarına  başlayan ve Pardus GNU/Linux dağıtımına özgü teknolojileri devam ettirmeyi amaçlayan Pardus-Anka çalışması geçen zaman içerisinde Paketleri güncel tutma çabasının ötesinde bir hal alarak yepyeni bir dağıtım haline gelmiştir.

      Pardus-Anka GNU/Linux dağıtımı tamamen gönüllü geliştiricilerinin omuzlarında özverili bir çalışmayla yürütülmektedir. Maddi bir kazanç beklentisi içerisinde olmayan geliştiriciler zaman ve bilgilerinin izin verdiği oranda katkıda bulundukları çalışmalarını siz değerli özgür yazılım gönüllüleriyle beraber yürütmeyi istemekteler.

      Sizlerde bilgi ve zamanınız ölçüsünde Pardus-Anka GNU/Linux dağıtımının gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Özgür yazılım felsefesine uygun olarak çalışmalarımız tam bir şeffaflık içerisinde yürütülmektedir. Yaygın programlama dillerine hakim , özgün pardus teknolojilerine aşina ya da pisi paket yapımı konusunda bilgi sahibiyseniz Pardus-Anka GNU/linux sizi destek olmaya çağırıyor.

Pardus-Anka GNU/Linux dağıtımı çalışmalarını github.com/pardus-anka üzerinde gerçekleştiriyor.

Kullanıcıları frenode üzerinde #pardus-anka kanalında yardımlaşıyor.

hata kayıtlarını http://bugs.pardus-anka.org  adresinde kabul ediyor.

Türkiye sömürge mi oldu? Eren KOVANCI

Merhabalar,

Linux açık kaynak camiasına gerek Ubuntu gerekse Mint ve daha bir çok alanda destek sağlayan Eren KOVANCI nın bir yazısını direk olarak kopyala yapıştır yapıyorum. Yazıyı okumak sonrada oturup bolca bir düşünmek lazım.

http://blog.erenkovanci.com.tr/2013/02/turkiye-somurge-mi-oldu.html
http://gezegen.linux.org.tr/

Türkiye sömürge mi oldu?

Uzun süredir rahatsız olduğum bir konuda artık yazma gereği duymaya başladım.

Herkesin bildiği gibi farklı özgür yazılım projelerine elimden geldiği kadarıyla destek olmaya çalışıyorum. Zaman zaman camia içerisinde güzel işler yaptığını fark ettiğim ve birlikte gönüllü işlerde çalışmayı planladığım arkadaşlarda oluyor. Bu arkadaşları davet etmeden önce biraz araştırıyorum, doğal olarak birini araştırmadan davet etmek uygun olmaz. Davet etmek için genelde kişisel günlüklere veya kişisel web sitelerine bakıyorum. İşte sıkıntı burada başlıyor. Kontrol ettiğim çoğu günlük veya web sitesi %100 İngilizce çıkıyor. Evet yanlış duymadınız %100 İngilizce.

Tamam İngilizce biliyoruz güzel, peki neden günlüklerimizde veya kişisel web sitelerimizde Türkçe’yi kullanmıyoruz? Kafana taktığın şeye bak diyebilirsiniz ama bu beni bir Türk olarak ve Türkiye’de yaşayıp günlük hayatta Türkçe konuşmayı tercih eden biri olarak rahatsız ediyor.

Yurt dışındaki kitleyi kaybetmek istemiyor olabiliriz fakat sadece İngilizce kullanmak neden? İngilizce yazmak isteniyorsa hem Türkçe hem İngilizce içerik aynı günlükte olabilir. Bunun teknik anlamda da bir sıkıntısı olmuyor.

Üstte dediğim gibi birçok projede görev alıyorum ve bu sayede çok fazla yabancı insanla tanışıyorum. Bu kişilerin hemen hepsinin günlüklerini takip ediyorum. Büyük kısmının günlükleri hem İngilizce hemde kendi yerel dillerinde. Bazılarının günlükleri ise sadece yerel dillerinde.

Yabancılar kendi yerel dillerine (Almanca, Fransızca, Japonca, İtalyanca v.s.) sahip çıkarken biz neden çıkmıyoruz?

Sadece İngilizce günlük yazmak, günlükte bir satır bile Türkçe içerik olmaması bizi daha üstün insan mı yapıyor? Yoksa Türkiye sömürge mi oldu da sadece İngilizce kullanmaya başladık!

Karar sizin…

Libre Office 4.0.1

Popüler ofis uygulaması Libre Ofis programının 4.0.1 versiyonu yayınlandı. RC1 seviyesinde olan yazılımla çalışmak isteyen arkadaşlar http://www.libreoffice.org/download/pre-releases/ ilgili link üzerinden güncellemeyi indirebilirler.

https://wiki.documentfoundation.org/Releases/4.0.1/RC1 de bahsi geçen ilgili hatalardan birisinden muzdarip iseniz indirip kurabilirsiniz.

Debian ve Debian temelli dağıtımlar için 32Bit sürümü

http://download.documentfoundation.org/libreoffice/testing/4.0.1/deb/x86/LibreOffice_4.0.1.1_Linux_x86_deb.tar.gz

Debian ve Debian temelli dağıtımlar için 64Bit sürümü

http://download.documentfoundation.org/libreoffice/testing/4.0.1/deb/x86_64/LibreOffice_4.0.1.1_Linux_x86-64_deb.tar.gz

Kurulum için alttaki stepleri izleyebilirsiniz

cd ~/Downloads/
mkdir libreoffice
wget http://download.documentfoundation.org/libreoffice/testing/4.0.1/deb/x86_64/LibreOffice_4.0.1.1_Linux_x86-64_deb.tar.gz
tar xvf *
cd LibreOffice_4.0.1.1_Linux_x86-64_deb/DEBS/
sudo dpkg -i *.deb
cd desktop-integration/
sudo dpkg -i *.deb

Remotely Manage Hyper-V Server 2012 Core – Workgroup Env

Ücretsiz Sanallaştırma Sistemi Hyper-V 2012 sistemine Windows 8 üzerinden domain harici bağlanmayı anlatan güzel bir video dosyası Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

 

Remmina Minimize sorunu

Merhabalar,

gNome3 ile birlikte çok sevdiğim remmina yazılımını kullanırken ufak bir sorun yaşıyordum, sorunun temelinde remmina penceresini minimize edince ordan kaybolması ve tekrar getiremem var. Elbette uzak masa üstü vnc bağlantıları hepsi bir ande gidiyordu ki bu çok can sıkıcı bir durum. Sorunu düzeltmenin çok kolay bir yolu var.

 Altta gördüğünüz ayarı remmina üzerinde kapatmak :).remmina

gUbuntu :)

Merhabalar,

adı gUbuntu olurmu bilmem ama Ubuntu nun sonunda Unity yerine direk bir gNome sürümü çıkartması benim gibi Unity ve Compizi sevmeyenler için hoş oldu. Ayrıca sistemi kasmaması ve gereksiz efektlerle insanı yormaması daha kullanılabilir bir sistem olmasını sağlıyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/GNOME3#Current_release

Yıllarca gNome2 kullandıktan sonra onun hafifliği ve kullanılır olmasından sonra ciddi anlamda unity ve çökmeleri hani tabiri caiz ise gına getirmişti. Elbette Unity yerine Debian kullanmak mümkün hali hazırda Sid yada Weezy ile gNome3 kullanılabiliyor ama bu seferde sürücü sorunları çeşitli çeşitsiz, gerekli gereksiz atraksyonlara gerek kalıyor. Fakat Ubuntu tarafında sürücülerin birçok kısmı daha kolay yükleniyor kaynak çok Kernel için PPA var sonuç daha kullanılır bir sistem. İşin özünde gUbuntu olarak adlandırdığım sistem Ubuntu üzerine Ubuntu masa üstü sistemi komple kaldırılıp gNome giydirilmiş bir versiyon. Hem rahat olayım hemde gNome kullanıyım derseniz alttaki download linklerinden yararlanabilirsiniz, ayrıca ambiance temasını seviyorsanız onunda download linki altta. Tabi söylemeye gerek yok hafif, kullanışlı, minimal alanı en iyi şekilde değerlendiren gNome üzerine bir pencere yöneticisi hali hazırda ben bilmiyorum zaten :D.

gUbuntu 64 Bit torrent

https://wiki.ubuntu.com/UbuntuGNOME/ReleaseNotes/12.10?action=AttachFile&do=view&target=ubuntu-gnome-12.10.1-desktop-amd64.iso.torrent

gUbuntu 32 Bit Torrent

https://wiki.ubuntu.com/UbuntuGNOME/ReleaseNotes/12.10?action=AttachFile&do=view&target=ubuntu-gnome-12.10-desktop-i386.iso.torrent

Ambiance ve Radicane temaları

https://launchpad.net/%7Eravefinity-project/+archive/ppa/+files/ambiance-colors_12.04-0%7E11%7Eprecise1_all.deb

https://launchpad.net/%7Eravefinity-project/+archive/ppa/+files/radiance-colors_12.04-0%7E7%7Eprecise1_all.deb

Elbette bunları yüklemek için ufak bir tirick var , dosyaları indirdiğiniz dizinde sudo dpkg -i *.deb komutunu verdikten sonra sudo apt-get install -f ile bu deb paketlerinin kurulması ve çalışması için gerekli ek paketleri kurdurup kullanabilirsiniz.