Aylık Arşiv: Mart 2013

Ubuntu MIR Server

Ubuntu tarafında Canonical oldukça yaşlanmış olan X Server yerine MIR adında yeni bir sunucu tasarlıyor. Söylenenlere göre oldukça güzel olacak olan ve bir çok dual monitör, dokunmatik ekran gibi hali hazırda sorunlu olan sistemlerle ilgili düzelmeler yapılacak. Elbette X yönetici yerine MIR kullanılmasıyla daha hızlı arayüzler bizi bekliyor olacak diye söyleniyor bekleyip 2014 te hep beraber göreceğiz inşallah.

Ubuntu Touch on Galaxy Nexus 7

Unity running on XMir

Performans olarak pek göz doldurmuor ama daha yeni bir çoçuk olduğu ve büyümesi için zaman gerektiği ayrı bir gerçek.

https://wiki.ubuntu.com/MirSpec

LPR yazıcı sorunu

Ubuntu ile gNome kullananlar ağ yazıcıları eklerken LPR ile ağa dahil edilmiş yazıcıları eklemekte ufak tefek sorunlar yaşayabilirler. Temelinde system setting >> Printers altında bulunan kısımda limitli ve sadeleştirilmiş bir printer ekleme sistemine destek verilmesi. Aslında kullanıcılar için güzel çünkü ağdaki yazıcıları kendisi otomatik olarak buluyor fakat LPR gibi eski USB yada LPT yazıcılarınızı ethernete çevirdiğiniz cihazlar broadcast yapmıyorsa o zaman eklemede sorun yaşayabilirsiniz.

printer-2-gnome-control-centerprinters

Bu durumda eski dost düşmen olmaz diyerek alt+f2 ile system-config-printer komutunu çalıştırıp eski yazıcı ekleme dostumuz ile yola devam edebiliyoruz.

printer-1-system-config-printer

LightDM vs GDM

Basit anlamda ufak bir test ile performans farkı hemen anlaşılıyor, yönetici olarak LightDM yada GDM yi seçip oturumu başlattıktan sonra glxgear ile 2D performans ölçümü alabilirsiniz. Eğer Ubuntu yu Unity yerine gNome-Shell ile kullanmak isterseniz yükleme esnasında kullanılacak yönetici size soruluyor burada GDM yada LightDM seçmek sizin elinizde. Ama LightDM min perfromans olarak GDM den çoook ama çook üstün olduğu kesin.

Herhangi bir yöneticisi standart yapmak isterseniz yapılması gereken komut ekranında

sudo dpkg-reconfigure gdm

lightdmvsgdm

Seçim yapıldıktan sonra yapılması gereken yada o anki yönetici oturumunu kapatmak yada makineyı restart etmek ve glxgear ile test yapmak.

https://wiki.ubuntu.com/LightDM

Nautilus Desktop Organize sorunu

Linux işletim sistemleri ile lakalı olarak çözemediğim ve yıllardır devam eden bir sorun var KDE tarafında bunu desktop tarafında box oluşturarak çözüyorlar, elbette iconları bu boxların içine yerleştiriyorlar ve bu güzelde bir düzen sağlıyor. Ama gNome tarafında bu işi adam akıllı çözemediler bir türlü.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/nautilus/+bug/1142993

Bug linki yukarıdaki gibi sizinde masa üstü iconlarınızı dizmekle ilgili sorunlarınız var ise girip sizide etkilediğini söylerseniz bir elin nesi var iki elin sesi var mantığı ile programcılar belki bir kıyak yaparlar.

aligned_before_organize aligned_after_organize organize_without_aligined

Açtığım bug kaydı alttaki gibi,

Sonraki Sayfa »

DSCP

Temel olarak paket önceliklendirmede kullanılan sınıflar alttaki gibidir. ISP nin desteklemesi ve paket işaretleme yeteneği olan bir modemle paketlerin hangisinin hangi öncelikte olduğunu ISP ye söyleyerek bu paketlerin daha öncelikli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

  • CS (Class Selector)
  • EF (Expedited Forwarding)
  • AFxy (Assured Forwarding)

Class Selector (Sınıf Seçici): Bu aslında DSCP kullanarak IP Precedence uygulanması yöntemi olur. 0-7 arasında öncelik belirler. 0 olma durumu “best effort” (kimin gücü yeterse, veya FIFO) mantığıyla çalışır. Tablodan da dikkat edilirse, sadece ilk üç biti kullanır.
Expedited Forwaring (Hızlandırılmış İletim): Genelde gerçek zamanlı ses paketlerini taşımak için kullanılır. IP Precedence karşılığı, 5’e tekabül eder. Gerçek bir ağda normal şartlar altında verilebilecek en yüksek öncelik değeridir. 6 ve 7 değerleri ise kontrol ve özel ağ protokolleri için kullanılır.
Assured Forwarding (Garantili İletim): Normal trafik içerisinde önceliklendirilmek istenen diğer trafikler için kullanılır. AFxy şeklindeki gösterimde; x harfi, trafiğin sınıfını (1,2,3,4) ifade eder. y harfi ise, drop durumunu (yani cihazın donanımı veya bant genişliği yetmezse, paketin çöpe atılma önceliğini) ifade eder. Drop değeri 1-3 (ikilik olarak: 2,4 ve 5) arasındadır. En düşük değer (1) en iyisidir. İlk önce çöpe atılacak olan paket ise, drop değeri 3 olandır.

dscp

http://ubuntuguide.org

Aslında sağda solda bir şeyler aramaya pek gerek yok gene anlamda Ubuntu ile ilgili standart işlerin hepsi hakkında yardım alabileceğiniz yer belli ” http://ubuntuguide.org “

Masa üstü savaşları.

Masa üstü olarak adlandırılan sistem, basit anlamda pencere yöneticileridir. Bilgisayar sistemlerini uzun zamandan bu yana kullananlar çok iyi bilirler ki masa üstü pencere yönetim sistemlerinin olmadığı zamanlarda bilgisayar kullanmak hem çok zor hemde kullanıcı için aynı anda birkaç sisteme hükmetmek oldukça zordu. Basit anlamda muzik dinlemek ve yazı yazmak aynı anda çok zor  olan bir sistemdi. Şu an bu yazıyı yazarken, hem muzik dinliyorum hem anlık mesajlaşma sistemlerinden dört farklı ağa bağlı mesajlaşma programı ile mesajlaşıyorum tabi arkada çalışan gezgini programının youtube üzerinde bir video dosyasını yüklemesi de cabası. Temelde bunların hepsi ayrı ayrı yapılamaz mı ? Elbette yapılabilir fakat youtube da video dosyası çekerken bilgisayar başında alık alık oturmak yada bilgisayarımın donanım gücünü başka işler için kullanmamak ne kadar doğru ayrıca her iş için ayrılan zaman toplamda yapılabilecek iş sayısını da etkilemektedir.

Güncel kullanıcı istekleri ise şu şekilde ilerlemektedir. Öyle bir bilgisayarım olsun ki;

1. Taşınabilir olsun ama her işimide görecek kadar güçlü olsun.
2. Birçok programı aynı anda çalıştırayım ama hepsini kolayca yönetebileyim.
3. Yüksek çözünürlükte olsun fakat ben icon ve yazıları rahatlıkla okuyup görebileyim.

Sonraki Sayfa »

Bilgisayar kısaltmaları sözlüğü

Mint Türkiyede Linux sözlüğü olarak yayınlanmış ama temelde bir bilgisayar kısatlmaları sözlüğü. Ingilizce olarak kısaltmaların anlamları, bulanlar ve ufak bir ön bilgi şeklinde derlenmiş bir doküman tavsiye ederim el altında bulundurmak lazım.

http://www.mediafire.com/?vzkk4320puc