Aylık Arşiv: Temmuz 2013

Php VirtualBox site adresi değişti

VirtualBox

Çok sevdiğim ve en başarılı Virtualbox arayüzü olan PhpVirtualBox sitesini ” https://sourceforge.net/projects/phpvirtualbox/ ” şeklinde değiştirmiştir. Bunun nedeni google code servisinde yapılan bazı değişiklikler.

Google ile ilgili bilgi almak için ” http://google-opensource.blogspot.se/2013/05/a-change-to-google-code-download-service.html ” adresini ziyaret edebilirsiniz.

Experimental Sidebar Feature

linux

Libre ofis 4.1 ile hayatımıza eklenen sezgisel kenar çubuğu sayesinde ofis dosyaları ile çalışmak daha hızlı olduğu gibi, sağa sola yaslana bilen çubuk sayesinde daha geniş bir alanda dokümanlarla çalışabiliyoruz. Microsoft tarafında ofis 2007 ile uygulamaya konulan ve hayatımızı ciddi anlamda kolaylaştıran bugün Windows 8 ile birlikte artık işletim sistemlerine katılan ve bir çok program tarafından desteklenmeye başlanan tab sistemine alternatif olarak üretilen sezgisel çubuk sistemi gayet başarılı ve kullanışlılığı çok üst seviyelerde.

Yapının nasıl aktif edildiğini görmek ve kullanımı hakkında bilgi almak isterseniz alttaki video dosyasını izlemenizi tavsiye ederim.

FERNAPP ile Public/Personal Cloud

linux

Fernapp aslında daha başlangıçta olan bir proje umut ediyorum ki geliştirmesi devam ederek kısa vadede private ve public cloud kurulumları basit ve kullanışlı bir program haline gelecek. Program kısaca Linux üzerinde bulunan aplication ları WEB arayüzünden alıştırmanızı sağlıyor, X11 forvardingden farkı programın yükleme süresi ve görsel temaların daha iyi olması ayrıca WEB arayüzünden çalıştığı için basitce bir WEB sunucuya gider gibi sisteme bağlanabiliyorsunuz.

Projenin geleceğinin gerçekten güzel olacağını düşünüyorum, şimdiden denemek isteyenler yada geliştirmesine yardımcı olmak isteyen javacı arkadaşlar varsa alttaki video dosyasını izlemelerini tavsiye ederim.

Libre Office 4.1 Yayınlandı

Ücretsiz ofis yazılımlarından Libre Ofis 4.1 versiyonu duyuruldu.

Other new features and changes include:

  •     Font embedding in Writer, Calc and Impress documents
  •     ‘Photo Album’ import (Impress)
  •     Image rotation in 90 degree steps (Writer)
  •     Stepped Lines type to Scatter graphs added
  •     Improved Footnote and footer comment handling (Writer)
  •     Experimental sidebar feature
  •     3000 bug fixes

http://www.libreoffice.org/download/

Türkçe Heceleme Çözümü

http://ertanerbek.net/?p=1382

Virtualbox OVA Dosya Tamiri

VirtualBox

Popüler ücretsiz sanallaşatırma yazılımlarından VirtualBox sisteminde kimi zaman sanal sistemleri taşımak kimi zaman format öncesi tonla güncelleme ve ayar yaptığımız test sanallarını taşımak için, VirtualBox da daha sonra kullanılmak üzere dışarı çıkartırız. Bu dosya uzantısı *.ova olarak geçmekte ve kimi zaman dosya bozulabiliyor ve virtualbox tarafından tekrar sisteme kaydedilemiyor. Bu durumda yapılması gerekenleri anlattığım video dosyası alttaki gibidir.

 

GNS3 0.8.4 VPCS

network

GNS3 network simulator programı oldukça kullanışlı ve çok fazla uğraşa ve alana gerek kalmadan olası network sistemlerini rahatlıkla test etmemize yarayan ilk amacı cisco os ları simule/emule etmek olan ama sonradan eklenen özelliklerle yazılımsal ve donanımsal tüm network ekipmanlarını sisteme dahil edebileceğiniz gerçek bir network simulatorü haline geldi. Hali hazırda maksat sadece router test etmek olduğunda işletim sistemlerinde bulunan network test yazılımları dışında ki her şey gereksiz oluverir. Bu nedenle GNS3 tasarlayan ekipteki arkadaşlar sistemin içine sanal pcler gömmüş ve bu pc lere sadece network test sistemlerini eklediler.

Bu sistemin adı ilerde değişmez ise VPCS, alttaki video dosyasında VPCS sistemin sanal gns3 network sisteminde nasıl kullanıldığını anlattığım video dosyasını bulabilirsiniz.

Windows 8 / 8.1 dosya ilişkilendirme problemi

windows

Windows 8 / 8.1 işletim sistemlerinin hayatımıza girmesi ile birlikte bazı sorunlarda beraberinde geldi. Bu sorunlardan birtaneside dosya uzantıları ile programların eşleştirilmesi ve hangi uzantıyı hangi programla açmak istiyorsak tek tıklama ile açılmasını sağlamak sorunu. Bu soruna ilişkin hazırladığım video dosyası attaki gibidir.

 

Debian Sunucu Kurulumu

debian

Merhabalar, alttaki video dosyasında Debian Sunucu/işletim sisteminin yüklenmesi yükleme ve yükleme sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakında bilgi bulabilirsiniz.