Aylık Arşiv: Ağustos 2013

PHP VirtualBox 4.2.7

Merhabalar,

Virtualbox sunucuları için popüler WEB arayüzlerinden PHPVirtualBox yazılımının yeni versiyonu yayınlandır. http://sourceforge.net/projects/phpvirtualbox/?source=navbar ilgili link üzerinden ulaşabilirsiniz, değişiklikler alttaki gibidir.

————————————-
4.2-7    2013-08-12
————————————-
Upgraded jQuery from 1.8.2 to 1.10.2. Updated code to reflect
library changes.

Upgraded jQuery-UI from 1.8.23 to 1.10.3. Updated code to reflect
library changes.

Consolidated some JavaScript, and CSS files where possible.

Minor translation fixes.

Some VM properties are now editable when a VM is in a Saved state.

Fixed bug when selecting a medium by location where it would have
to be selected twice.
http://code.google.com/p/phpvirtualbox/issues/detail?id=641

Minor UI enhancements.

EHCI is no longer enabled by default on USB controller when
creating a new VM.

Moved USB, Serial, and Parallel port settings back into their own
sections.

Progress operation text is now resizable.

Fixed bug that would not update VM display when a VM’s custom icon
was changed.

Fixed bug when refreshing VM data that would not cause redraws of
certain sections.

Fixed display of Acceleration properties in VM details view.

Added ability to handle more than one instance of SATA, SAS, and
SCSI controllers in VM settings.

Changed new controller names when creating a new VM to align with
VirtualBox naming conventions.

Added support for setting VNC properties in the Remote Display tab
of VM settings (beta). The console tab is still RDP specific.

Added ability to change servers while operations are in progress.

Better election of new hard drive names in Create Virtual Hard
Drive wizards.

Cloning operations are no longer modal.

Snapshot operations are no longer modal.

Vodafone Smart Tab 10 / ZTE Web Tab 10

Merhabalar bir arkadaşım sayesinde edindiğim Vodafone Smart Tab 10 / ZTE Web Tab 10 sayesinde artık tabletlendik. Sanırım tam zamanında tabletlendik ki daha önceki sürümlerde kesinlikle android kullanmazmışım 🙂 Hali hazırda bu ürün için oldukça kötü yorum bulmak olası bu kadar donanım ve özelliğe karşın ne ZTE tarafından Android 4.* güncellemesi yayınlanıyor nede Vodafone bu konuda bir şeyler yapıyor. Vodafone bu kadar kaliteli bir alet yaptırıp sonra yazılımsal olarak destekleyememesi, Vodafone tedarikçi ZTE ye ise üretici kısmında artı bir değer yerine eksi bir değer veriyor. Hali hazırda üzerinde gelen Android 3.2 ile neredeyse bir kganı arabası hızında çalışıyor gelin görün ki normalde performans çok yüksek olan bir donanıma sahip ama yazılımsal kıstaslar cihazı oldukça kötü bir duruma sokuyor .

Genel Teknik Özellikler

Cpu : Qualcomm MSM8260, çift çekirdek 1.2GHz
Gpu : Adreno 220
Ram : 1gb
Ekran : 10” WXGA Ekran (1280×800)
İşletim sistemi : Android Honeycomb 3.2
Kamera : 5MP + 2MP (ÖN)
Video : 720p video kaydı
Dahili Hafıza : 16gb
Boyutlar ve Ağırlık : 257 x 172 x 11.3mm 714g
Bağlantı Özellikleri : UMTS 900/2100MHz
GSM/GPRS 800/900/1800/1900MHz
GPS, BT 2.1, Wi-Fi 802.11a/b/g
Üretim Yeri : Çin
Üretici Firma : ZTE

Hali hazırda DonanımHaber tarafından yapılmış olan inceleme alttaki gibi ve yine göreceğiniz gibi ürün nerede ise toprağın altına sokulmuş durumda ve cidden haklılar.

Ama gelin görün ki durum değişmiş durumda cihaz Anroid 4.* güncellemeleri ile tam bir canavara dönüşüyor. http://forum.donanimhaber.com/m_57858876/tm.htm ilgili linkte XDA üzerinde geliştirilmekte olan android sürümleri ile ilgili güncelleme bilgilerine ulaşabilirsiniz. Anlatımda yazılanları harfiyen yapınca sorun çıkartmıyor sadece güncelleme yapmadan önce yedek alın ve yüklü program sayınız fazla ise kesinlikle ve kesinlikle güncellemeden önce cihazı bir factory default yaparak fabrika çıkış haline çevirin aksi halde benim gibi bir açılış sorunu yaşayabilirsiniz.

Açılma sorunu yaşarsanız hafıza kartından tekrar yazılımları yüklemek için cihazın ses kısma tuşuna basarak açmalısınız ( kapatma tuşu kapatmak yerne restart arttırırsa restart esnasında sürekli olarak ses kısmaya basın ) bu şekilde cihazı açılabilir yada tekrar işletim sistemi yüklenebilir hale getiriyorsunuz. Ses kısma derken ses kısmadan bahsediyorum, ses arttırma değil 🙂

Güncellemelerde joe.stone tarafından geliştirilmiş ve geliştirmesi durdulmuş rom ile yükseltme yaparsanız cihazın kameraları çalışmıyor bilginize. ultravioletnanokitty adlı geliştirici ise şu an ZTE den kaynak kod bekliyor kamerayı Linux corede çalıştırmayı başarmış ama başka bir core kullanmak istiyor umarım yakın zamanda sonuca ulaşır, kameraları fena sayılmayacak derece güzel görüntüler üretebiliyor ayrıca anlık paylaşımlar içinde oldukça iyi.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1629630 joe.stone ( Bu güncelleme ile cihaz cep telefonu olarak kullanılabiliyor ve oldukça güzel çalışıyor )

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2121633 ultravioletnanokitty

Her ihtimalde ZTE ve Vodafone tarafından yapılan bu yazılım desteği eksikliği 2000 sayısında satılsada bunların en az 1500 tarafından eksi puan olarak dönecektir. Bir sontaki Tablet alımında ZTE ve Vodafone ikilisinden uzak durmak gerektiği aşikar :). Umarım Türkiye Vodafone deki arkadaşlar ZTE ye baskı yaparak buna bir çözüm bulmasını sağlarlar, lakin onlarda ZTE ile anlaşamamış olacaklar ki bilindiği üzere bu seriden sonra çıkan tablet lenova. Yada ZTE mahkemelik olmadan önce kaynak kodları paylaşır da bizde cihazı tatlı tatlı kullanırız :).