Aylık Arşiv: Ekim 2013

FEDORA GNS3

Merhabalar,

Network uzmanlarının vazgeçilmez araçlarından GNS3 sisteminin FEDORA üzerine nasıl kurulacağını anlattığım video görselini altta bulabilirsiniz.

FEDORA DHCP Server

Merhabalar,

FEDORA ile sunucu serisine devam, alttaki görselde DHCP sunucunun nasıl kurulacağı standart ve normal ayarlarının nasıl yapılacağına ilişkin bilgi bulabilirsiniz. Umarım yerelde kuracağınız gelişmiş DHCP sunucular için yol gösterici bir doküman olmuştur.

Video içeriğindeki Adımlar

1. Basic DHCP
1.a Tekbir arayüz üzerinden DHCP dağıtımı
1.b İki farklı arayüz üzerinden birden fazla IP bloğu dağıtmak
1.c VLAN üzerinden IP dağıtımı
2. Multi Range
3. Statik Host kaydı
4. Adres Aralığı Ayırma
5. DNS Sunucu entegrasyonu

DHCP Server

Sonraki Sayfa »

FEDORA DNS Server

Merhabalar,

FEDORA ile DNS sunucu kurulumu ve kullanımına ilişkin hazırladığım video dosyası alttaki linktedir. İçerik kısmında göreceğiniz gibi en basit özellikten ileri seviye özelliklere kadar hemen hemen tüm özellikler video dosyasında bulunuyor. Video dosyasının toplam uzunluğu 100 Dakika. Umarım DNS sunucu kurulumlarında ve güvenlik önlemlerinizi almanız konusunda yardımcı olacaktır.

1. DNS Sunucu yüklemesi ve sistem ayarları

DNS ve sistemlerinin açıklanması

1.a yükleme
1.b selinux ayarları
1.c firewall ayarları
1.d gelişmiş firewall ayarları ve DNS güvenliği

2. DNS Zone Oluşturulması
3. Dynamic DNS Sistemi
4. Salave DNS
5. View sistemi
6. View ve Salve DNS sorun çözümü

Sonraki Sayfa »

FEDORA VirtualBox + PhpVirtualbox

Uzun zamandır Debian ın stabil versiyonun çok eski core kullanması Ubuntu nun ise sıtabilitesini tamamen kaybettiğini düşünmemden dolayı yeni bir distro arıyordum. Son üç aydır desktop tarafında denediğim FEDORA sanırım bu açığı tam olarak kapatacak. Tabi hali hazırda Desktop işini çözmüşken sıra geldi sunuculara ve tabi sunucuların hepsini değiştirmeden önce FEDORA da nasıl bir yol izleyeceğimi çizmem gerekiyor 🙂 Sonuç itibari ana sunucuları ilk önce FEDORA ya çevireceğim ve sanallaştırma için VirtualBox kullandığım için ilk onu entegre etmek lazım :). Bu eğitim dosyasında Fedora sistemine VirtualBox ve phpVirtualBox sisteminin tam ve sorunsuz olarak nasıl ekleneceği anlatılıyor.

 

Kurulum dokümanı
Sonraki Sayfa »

FEDORA ile yaşamak

Merhabalar,

Kısa zaman önce tanıştığım Fedora topluluğu stabilitesi ile cidden gönlümü almış durumda ki umarım birlikteliğimizde uzun vade sürecek. Fedora şu ana kadar gördüğüm en iyi GNOME masa üstü desteğini sunan ve Ubuntu tarafında uzun zamandır kaybolmuş olan stabilitesi bulduğum bir dağıtım. Denemek isteyenler ve nasıl yapacağı konusunda bir fikri olmayanlar için hazırladığım üç adet FEDORA ya giriş seviyesi video dosyası umarım sizlerinde FEDORA ile tanışmalarına yardımcı olacaktır.

1. FEDORA Install to PC

2. FEDORA Install to SoftRaid disk grup

3. FEDORA Repair Broken Soft Raid

phpVrtualbox 4.2.8

Merhabalar,

Virtualbox sistemleri için Web arayüzü olarak çalışan phpVirtualbox yazılımının 4.2.8 versiyonu hizmete sunuldu. Değişiklikler alttaki gibidir.

http://sourceforge.net/projects/phpvirtualbox/

————————————-
4.2-8    2013-10-15
————————————-
Updated media menus to indicate which media is already mounted
by the given virtual machine.

Minor UI enhancements.

Fixed bug when collapsing and expanding the Preview box in VM
details sections that would leave an arrow image drawn over the
preview image.

Removed bug workarounds for old version of Opera.

Minor translation bug fixes.

Added VNC viewer for VirtualBox-OSE with VNC support
(experimental).

VRDE port in the Details pane is now a vnc:// link if VirtualBox
with VNC support is detected and the VM is running.

Linux İle Tanışmak

Merhabalar,

Kısaca Linux nereden gelir nere geliri anlattığım makalem Çözümpark üzerinde “http://www.cozumpark.com/blogs/linux_unix/archive/2013/10/20/linux-le-tan-mak.aspx” linki ile yayında. Umarım kafalardaki birkaç basit soruya cevap bula bilmişimdir. Hali hazırda Linux demek devasa bir dünya demek ama her kapının önünde bir tanıtım notu olur, bu yazıda o not işte.

Masa üstü değişikliği

Öyle çok bir değişiklik yok tabe 🙂 Linux GNOME devam. Sadece kendi duvar dağıdımı biraz modladım ve conkye biraz ayar çektim :).

 

Fedora 19 + GNOME + Conky

 

Sonraki Sayfa »