Aylık Arşiv: Mart 2014

BT Haber …

BT Haberde ilginç konuk

Bilişim sektörüne özel; yazılı ve pdf halinde sunulan BT haber.. Son sayısı internette….

http://www.bthaber.com/PDF/bthaber.pdf

ÇözümPark Bilişim Portalı Nisan – Mayıs – Haziran Webcast Listesi

ÇözümPark Bilişim Portalı olarak sizlere önümüzdeki 3 ay için planlanmış olan webcastlerimizi paylaşıyoruz.Bu Webcastlerin gerçekleşmesinde emeği geçen üye, yazar ve yöneticilerimize teşekkür ederiz.

 

 

Webcast bağlantı linklerine Çözümpark Ajanda bölümünden ulaşabilirsiniz.

Fedora; Hızlı ama sessiz

Linuxun yeni kernel sistemi ile birlikte intel_pstate sürücüleride sisteme entegre ediliyor. Aslında güzel bir yazılım ve speed step dene sistemi oldukça iyi uyguluyor genel olarak olması gereken bir sistem fakat benim gibi bilgisayarını bir çok fonksiyon için kullanan arkadaşlar için sorun olabilir. Basitçe ofis çalışmaları süresinde kısık sesli keman yada entürmantel müzükler dinliyorum bu enstürmanlarada gereksiz yere CPU kullanımından doğan fan sesinin katılmasını hiç istemiyorum ! Durum bu olunca intel_pstate gibi bir sistem işlemcimi ben biostan kapattığım halde yinede Turbo moda sürekli sokup hesap makinası açtığımda işlemci çekirdeklerini 3600 MHz dayayınca oldukça fan sesi oluyor bunu oyun oynarken filan katlanabilirsiniz hali hazırda oyunun gürültüsü fan sesini bastıracaktır.

Sorun şu ben işlemcimim gerçek max hızı olan 2600Mhz den olduça memnumum ki üzerinde rahalıklar 8 ~ 12 adet Windows 7 işletim sistemini sanal olarak çalıştırıp işlem yapabiliyorum durum bu olunca 3600MHz benim için genelde gereksiz. Aynı zamanda işlemcimin genel olrak en düşük hızında sadece ihtiyacımolduğunda en yüksek hıza çıkmasını istiyorum ve bunu otomatik olarak yapsın ayrıca bu durum leptopum için enerji tasarrufu ve elektirik beslemsi ihtiyacınıda azaltıyor.

Bu durumda devreye governors dediğimiz sistemler geliyor fakat intel_pstate ile birlikte sadece performance ve powersave modları destekleniyor halbuki ondemand sistemini kullanmak istiyorum yani mümkün olduğunda düşük güç eğer programlardan çok istek gelirse max güç. Bunu yapabilmek içinde ve gereksiz yere açık olan istemediğim turbo modu kapatmak içinde intel_pstate sürücüsünü gurub aracılığı ile kaldırmam gerektir. ( Grubda kernal satırının arkasına eklenecek satır intel_pstate=disable ) sonrasında ise cpupower sistemini yeniden fedoraya eklemem gerekti ve sonunda mükemmel sessizlik ama ihtiyacım olduğunda da performarnslı bir sistem… Sırası ile sessiz ama performanslı bir sistem için yapılması gerekenler alttaki gibidir.

Sonraki Sayfa »

Fedora üstünde Wifi tarama

Linux üzerinde inSSIDer programı tam olarak düzğün çalışmadığı için wifi kurulumlarında AP lerin çekim alanlarını belirlemek ve diğer AP lerin yerini ayarlamak için sinyal taraması yapmak gerekiyor. Bu durumda alttaki komut işinizi rahatlıkla görecektir.

watch -n 1 'iwlist wlp0s20u1 scanning | egrep "ESSID|Quality|Address|Channel|Frequency"'

Komut genel olarak her 1 saniyee bir iwlist wlp0s20u1 scanning | egrep "ESSID|Quality|Address|Channel|Frequency" komutunu terar ediyor böylece alttakine benzer bir çıktı sürekli ekranınızda oluyor.

 

Workspace 1_001

Sonuç itibari ile bağlantı kontrolü sırasında kapsamı alanında olan değişiklikleri anında görebiliyorsunuz…