Aylık Arşiv: Nisan 2014

İş Ağ Sistemleri oldumu TFTP

wordpress

İşinizin başında sonunda bir yerde NETWORK / AĞ kelimesi geçiyorsa cebinizden RJ45/RJ13/RJ12 sıkma pensesi bilgisayarınızdan TFTP ( http://tr.wikipedia.org/wiki/TFTP ) eksik etmeyeceksiniz. Bilen bilir bilmeyen zaten başka sektördedir, ağ cihazlarının %90 için yazılım güncelleme için opsiyonel olarak TFTP imkanı sunulur kullanımı kolay ve hızlı olduğu içinde güzeldir tabi WEB arayüzünden güncelleme yapabilirsiniz ama sonuçları hüsranda olabilir hali hazırda dosya tam ulaştımı sorunu restart sonrası sorun olacak mı yüklendi ise bile her şey tammı diye düşünüp durursunuz ve her şeyin olmadığı/çalışmadığı bir anda üretici firma lütfen TFTP ile güncelle diyebilir.

Daha önce UBUNTU üzerinde TFTP Server ( http://ertanerbek.net/?p=899 ) nasıl kurulur yazım vardı ama uzun zamandır UBUNTU dan vaz geçip kendimce nedenlerden dolayı FEDORA kullanıyorum sonuç networkçü isen TFTP olacak abi. Altta anlattığım şekilde TFTP sunucu fonksiynunu FEDORA masa üstüne kazandırabilirsiniz.

 

sudo yum  install tftp-server tftp xinetd
sudo vi /etc/xinetd.d/tftp

# Dosya İçeriği

# default: off
# description: The tftp server serves files using the trivial file transfer \
# protocol. The tftp protocol is often used to boot diskless \
# workstations, download configuration files to network-aware printers, \
# and to start the installation process for some operating systems.
service tftp
{
socket_type = dgram
protocol = udp
wait = yes
user = root
server = /usr/sbin/in.tftpd
disable = no
server_args = -c -v -s /var/lib/tftpboot
per_source = 11
cps = 100 2
flags = IPv4
}

chown nobody:nobody /var/lib/tftpboot/
chmod ug+rwx /var/lib/tftpboot/
service xinetd restart

Sonuç itibari ile bilgisayarınız artık bir TFTP sunucu haline gelmiş olacak tabi siz ne zaman FIREWALL programınızdan 69 UDP portu için izin verirseniz.

tftp
Tabi AĞ uzmanı dedimi en bilindik yönlerimizden birisi ise fazlası ile yatmayı sevdiğimizdir ki herhangi bir kablolama işi esnasında kabloların üzerinde uzanan bir ağ mühendisi bulmak oldukça olasıdır tabi bu kendi bilgisayarımızı temizleme konusunda da bu şekilde. Durum bu olunca server_args = -c -v -s /var/lib/tftpboot satırını server_args = -c -v -s /tmp şeklinde oluşturursanız tmp dizinine attığınız her şey her resatrtta silineceği için tekrar tekrar TFTP sunucu ana dizini olan server_args = -c -v -s /var/lib/tftpboot kısmı temizlemek zorunda kalmayacaksınız 😀

Intel ve GNOME3

avatar

Bir bilgisayar doğal olarak işletim sistemi kullanırken en nefret ettiğim şey anlık takılmalar ve yavaşlamalardır. Hele ki bu durum ekran kendisini TEAR ( http://en.wikipedia.org/wiki/Screen_tearing ) olarak gösteriyorsa ve ekranda pencerelern taşınması esnasında dalgalanmalar oluyorsa beni ciddi anlamda deli ediyor. Zaten takıntılı bir adamız üstüne birde böyle takıntı yapacak bir şeyler oldumu çileden çıkmamak elde değil. Gel görki çok sevdiğim GNOME3 de bu sorun bir hayli var ve insanı deli edebiliyor.

Elbette bu sorunu düzeltmekte mümkün ve iki yolu var ! Birincisi intel kartları için SNA aktif etmek ki bunu yaptığınızda hali hazırda UXA motoru için hazırlanmış masa üstü çokca sorun çıkartabiliyor program arayüzeri de buna istinaden. Tabi bu sorunları alttaki gibi sıralayabiliriz.

1. Ekran parlaklık ayarlaması sorunlu oluyor bu nedenle direk donanım bazında kullanmak gerekiyor.
2. Pencre üstlerinde yada Firefox ve thunderbird gibi yazılımlarda görüntü üzerinde siyah kareler belirebiliyor tabi güncel yani 24 üzeri versionlara geçmek yeterli.
3. Bekleme modundan geri dönüş olmuyor, bunu çözemedim.
4. GNOME3 arada bir kendisini refleleyip ekrandaki tüm pencereleri kapatıyor ( sadece skype kullanırken oluyor ) tabi bunada skype kapatmak dışında çözüm bulamıyor insan.

UXA motorunu kullanıncada ekranda oluşan TEAR ingler adamı deli ediyor, şimdi gelelim en sorunsuz masa üstü için UXA kullanıp TEAR problemlerinden kurtulmaya.

sudo vi /etc/environment

#Dosya içeriği
CLUTTER_PAINT=disable-clipped-redraws:disable-culling

sudo chmod +r sudo vi /etc/environment

Ve sonuç olarak restart sonra bay bay tearing. Ben yinede SNA denemek isterim ama az sorusnuz olsun derseniz alttaki yolu takip etmek yeterli olacaktır.

sudo vi /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

# Dosya içeriği

Section “Device”
Identifier “Intel Graphics”
Driver “intel”
Option “AccelMethod” “sna”
Option “TearFree” “true”
Option “Backlight” “intel_backlight”
Option “SwapbuffersWait” “true”
EndSection

Sonuç itibari ile oldukça güzel ve kullanışlı olan ve hergün daha iyiye giden GNOME ortamını tear olmadan kullanmak mümkün oluyor :).