Fedora; Hızlı ama sessiz

Linuxun yeni kernel sistemi ile birlikte intel_pstate sürücüleride sisteme entegre ediliyor. Aslında güzel bir yazılım ve speed step dene sistemi oldukça iyi uyguluyor genel olarak olması gereken bir sistem fakat benim gibi bilgisayarını bir çok fonksiyon için kullanan arkadaşlar için sorun olabilir. Basitçe ofis çalışmaları süresinde kısık sesli keman yada entürmantel müzükler dinliyorum bu enstürmanlarada gereksiz yere CPU kullanımından doğan fan sesinin katılmasını hiç istemiyorum ! Durum bu olunca intel_pstate gibi bir sistem işlemcimi ben biostan kapattığım halde yinede Turbo moda sürekli sokup hesap makinası açtığımda işlemci çekirdeklerini 3600 MHz dayayınca oldukça fan sesi oluyor bunu oyun oynarken filan katlanabilirsiniz hali hazırda oyunun gürültüsü fan sesini bastıracaktır.

Sorun şu ben işlemcimim gerçek max hızı olan 2600Mhz den olduça memnumum ki üzerinde rahalıklar 8 ~ 12 adet Windows 7 işletim sistemini sanal olarak çalıştırıp işlem yapabiliyorum durum bu olunca 3600MHz benim için genelde gereksiz. Aynı zamanda işlemcimin genel olrak en düşük hızında sadece ihtiyacımolduğunda en yüksek hıza çıkmasını istiyorum ve bunu otomatik olarak yapsın ayrıca bu durum leptopum için enerji tasarrufu ve elektirik beslemsi ihtiyacınıda azaltıyor.

Bu durumda devreye governors dediğimiz sistemler geliyor fakat intel_pstate ile birlikte sadece performance ve powersave modları destekleniyor halbuki ondemand sistemini kullanmak istiyorum yani mümkün olduğunda düşük güç eğer programlardan çok istek gelirse max güç. Bunu yapabilmek içinde ve gereksiz yere açık olan istemediğim turbo modu kapatmak içinde intel_pstate sürücüsünü gurub aracılığı ile kaldırmam gerektir. ( Grubda kernal satırının arkasına eklenecek satır intel_pstate=disable ) sonrasında ise cpupower sistemini yeniden fedoraya eklemem gerekti ve sonunda mükemmel sessizlik ama ihtiyacım olduğunda da performarnslı bir sistem… Sırası ile sessiz ama performanslı bir sistem için yapılması gerekenler alttaki gibidir.

1. sudo nano /etc/default/grub dosyasını açın ve kernal satırının sonuna intel_pstate=disable kısmını yerleştirip grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg komutu ile yeni bir grub.cfg oluşturun.

* Note : Grub dosyasında olmayıp sisteme yüklenmiş programlar tarafından /boot/grub2/grub.cfg dosyasına ekler yapılmış olabilir mesala sistemimde yüklü nVidia optimus yani bumblebee programcığı “nouveau.modeset=0 rd.driver.blacklist=nouveau” satırlarınıda ekliyor eğer sizdede böyle bir durum var ise grub dosyasını oluşturmadan önce kontrol edin..

2. sudo yum install kernel-tools.x86_64 ile sisteme cpupower yükleyin bu komutla yükleme yapınca sistemde ki tüm kerneller için gerekli ekler yüklenecektir yani hangi kernel ile boot ettiğiniz fark etmez.

3. sudo nano /etc/sysconfig/cpupower komutu ile cpupower ayar dosyasını açın içeriğini kendinize göre ayarlayabilirsiniz, benm ayarlarım alttaki gibi.

[e-diablo@homless ~]$ cat /etc/sysconfig/cpupower
# See 'cpupower help' and cpupower(1) for more info
CPUPOWER_START_OPTS="frequency-set -g ondemand -d 1200MHz -u 2600MHz"
CPUPOWER_STOP_OPTS="frequency-set -g ondemand -d 1200MHz -u 2600MHz

Kısaca şunu söylüyor işlemcinin sürekli olarak ondemand modda çalıştırılması minimum hızının 1200MHz maximum hızının 2600MHz olduğunu söylüyor bu durumda işlemciye programlar tarafından yoğunistek olmaz ise genelde 1200MHz hızında çalışacak ve elvada fan gürültüsü fakat ihtiyaç olursada 2600Mhz çıktmaktan hiç teredüt etmez.

Bazı bilgiler;

http://ark.intel.com/
İşlemciniz hakkında geniş bilgiler alabileceğiniz intel ürün karşılaştırma sitesi.

http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/17/html-single/Power_Management_Guide/index.html#governor_types
Governor hakkında bilgi alabileceğiniz Fedora sitesi.

cpupower frequency-info
İşlemciniz hakkında bilgi alabileceğiniz komut

Governor Description
ondemand Dynamically switch between CPU(s) available if at 95% cpu load
performance Run the cpu at max frequency
conservative Dynamically switch between CPU(s) available if at 75% load
powersave Run the cpu at the minimum frequency
userspace Run the cpu at user specified frequencies

Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre>