Hakkında

Ertan ERBEK

1995 yılından itibaren Bilişim sektöründe farklı alanlarda çalışmakta ve uzmanlaşmış olan firmalarda görev aldım. Özellikle 2004 senesinden itibaren açık kaynak kodlu özellikle Linux Core kullanan sistemler ve Linux Bazlı sunucu sistemleri ile uğraşmaktayım. Bilgiyi öğrendikçe, bilginin paylaşımına olan inancım daha fazla arttı bu nedenle internet üzerinde bulunan bir çok, başta Çözümpark ve Hardwaremania gibi guruplarda aktif roller aldım.

2004 Senesinde adım attığım açık kaynak ve Linux sistemleri ile birlikte sanallaştırma yapılarına olan ilgim oldukça arttı özellikle Linux core sistemlerinin sanallaştırmaya olan yatkınlıkları sayesinde günümüzde sanallaştırma sistemlerinin başını çeken VmWare ( Server 1.0, Server 2.0, ESXI ), Ctrix ( Server ) HyperVServer gibi sistemler üzerine birçok çalışma yaptım.

Son bir kaç senedir AĞ yapıları konusunda çalışmalar yürütmekteyim, özellikle Firewall, UTM ve VPN konularında araştırmalar yapmaktayım. Hali hazırda piyasada bulunan DrayTek, Sonicwall, Fortgate, ZyXel markalı ürünler ve açık kaynak dünyasının ürünleri olan pFense, Endian, SmootWall, Linux Core bazında iptables gibi sitemleri incelemekte ve yakından takip etmekteyim.

Örnek Makaleler ;

1. 5651 Yasası hakkında
2. NAS Cihazları hakkında
3. HotSpot sistemleri hakkında
4. VPN sistemleri hakkında
5. Bant Genişliği yönetim hakkında
6. 32 Bit Linux sistemler 4 GB üstü ram kullanımı hakkında
7. VirtualBox Server
8. Wireless sistemlesi

Örnek Çalışmalar ;

1. Linux ile Dynamic DNS Kurulumu
2. Temel Linux yapılandırması hakkında
3. Online dergi çalışması 1 ” Sudo 10/2009 ”
4. Online dergi çalışması 2 ” Sudo 10/2009 “

* Örnekler sadece yapılan işlerin ufak bir kısmını teşkil etmektedir.

Ulaşım Bilgileri;

mail : ertanerbek@gmail.com
mail : ertanerbek@ertanerbek.net
msn : ertanerbek@hotmail.com

Loading Facebook Comments ...
 1. I like your blog. I will surely be looking into it again.

 2. Selam ustad.Bende ankarada bilgisayar işi ile uğraşıyorum.Ama bir müsterimin talebi sonucunda nas server almam ve kurmam gerekti.Sanırım sizin firmanız bu işi yapıyor.İletişime geçersek nas server ı sizden temin edebilir ve kurulum hakkında gerekli bilgileri alabilirim sanırım.Cep no: 532 766 98 47. yada sız numaranızı yazarsanız ararım.İyi çalışmalar

 3. Merhaba Onur Bey,

  http://www.simet.com.tr adresinden üünler hakkında bilgi edinebilirsiniz. 0312 472 8787 nolu telefondan herzaman benimle iletişime geçebilirsiniz.

 4. mevlüt demirörs

  merhaba çözümpark ta bi soruyu cevaplandırmanızdan dolayı size bir soru sormak istiyorum.

  çalıştığım kurumda 200 pc li bir network ta otomasyon proğramı kullanmaktayım. ağ geçidim 10.9.0.1 üzerinde çalışıyor. yani kullandığım otomasyon proğramının çalışması için gerekli olan ağ geçidi. ve ben kurumda bulunan ttnet wifi hizmetinden yararlanmak için pc ye kablosuz adaptör taktım ve yerel ağ bağlantısını kapattığımda net e wifi üzerinden cok hızlı bir şekilde çıkıyorum. wifi nin vermiş olduğu ağ geçidi ise 172.30.48.1 benim aynı zamanda hem otomasyon proğramını hemde interneti kullanmak için nasıl bir ayarlama yapmam gerekiyor.

 5. Merhabalar,

  Otomasyon programınız bir DSL hattı üzerin mi çalışmaktadır. Eğer aDsl üzerinden çalışıyorsa DrayTek 2820 cihazı ile eğer özel bir hat üzerinden çalışıyorsa DrayTek 2920 üzerinden istediğinizi yapabilirsiniz. Cihazın içinde bulunan Load balance policy sayesinde istediğiniz hattan kullanıcıları internete gönderip diğerini sadece otomosyon için kullanabilir yada ikisinide internet çıkışı olarak kullanabilirsiniz.

  Yalnız 200 kişilik bir netwok için DrayTek 3300, 5510, 2950 cihazlarını tercih etmenizi öneririm. Altındaki bir model 200 kişi için hantal kalabilir.

 6. mevlüt demirörs

  şimdi soyle soyleyim
  diğer kullanıcılar beni ilgilendirmiyor.
  ben internete taktığım kablosuz adaptör üzerinden
  otomasyon proğramınıda kablolu bağlantıdan kullanmak istiyorum.

 7. Eğer DrayTek 2920n cihazı alırsanız her ikisinide kablolu ya da kablosuz olarak kullanabilirsiniz

 8. mevlüt demirörs

  ANLADIM
  başka bir yolu yokmu?
  yazılımla düzeltebileceğim
  mesela pc ye vmware kurdum sanal bir xp kurup denemeye çalıştım yine olmadı

 9. Aslında var, sisteminize sanal bir load balance yapabilen router koyup onu kendinize gateway olarak gösterebilirsiniz.

 10. serkan egemen

  gerçekten tebrikler alanınızda entellektüel kimliği kazanmışsınız.
  Bir soruya cevabınızda diyorsunuz ki , ağ olmadan tüm bilgisayarlar açık olsa ne anlamı varki.

  cafe sahibiyim 1gb 48 port hub almak istiyorum 35 pc destekleyecek bana ne önerirsiniz.
  3com swichlere baktım 1350 tl kadar çıkıyor aslında tplink 24port 1gb desteklı 2 adet swıch aldım suanda ambalajında ama 2 swıch yapmakta ıstemıyorum yıne tplınkın 180 200 tl cıvarı sıfır 48 port 1gb lan destekli swicihi var sızce 3com ve tplınk arasında 35 pclı bır mekan ıcın 1350tl swıche vermeye değermi gorusunuz benım ıcın cok onemlı pazartesıye acılen almam gerekıyor umarım bu yazıyı okumus olursunuz.

 11. Merhaba,

  Şahsım adına sizin yerinizde olsam tek switch tercih etmezdim. Olası bir donanımsal sorunda tüm ağınızı kaybedersiniz halbuki iki adet 24 alsanız en az %50 oranında kafenz çalışır durumda kalır. Ayrıca yazılımsal sorunda sorun tespitinde direk olarak olasılıkları %50 indirme şansınız var.

  Merka olarak tanınmasada 48gigabit anahtarlama özelliği ile AirLive – Ether-GSH2404W 24+4 Pure Gigabit WebManaged Switch ” http://www.simet.com.tr/pView.php?MarkId=TWpjPQ==&p=TWpVNQ==” modelinitercih edebilirsiniz. Cihazda bir kafe için gerekli olan strom kontrol, trunk ve port based bantwith management var.

 12. serkan egemen

  Ertan bey merhaba soruma zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum.
  Tek switch tercih etmek istememdeki sebep daha performanslı olur diye düşünmemden kaynaklanıyoirdu bu konuda ehil beyinlerden faydalanmak istedim.
  Şimdi aldığım 2 tane tplink 1gb lik switchi kullanacağım yalnız sizin tavsiye ettiğiniz switch inceledim anladığım kadarı ile gerçekten özellikli ve hususi cafeler için bazı özelliklerde yazılmış, hoş o detayları kullanmayı bilmekte lazım orasıda ayrı konu ama yazdığınız switchıde aklımın bır kosesıne not ediyorum.Tekrar alakanıza gönülden teşekkür eder başarılarınızın devamını temenni ederim.

 13. Hi,

  I’ve found your guide on Vigor3300 – how to set up firewall. I must say it’s very helpfull, but to be honest I’ve got stuck on one point.
  What I’m trying to is: I have a network 192.168.1.0/24 I would like to disable Internet traffic for the whole network except few IP addresses? Would you be bale to help me with that?
  Thanks

  Sebastian

 14. Hi Dear Sebastian,

  Actually I can, but how to :). I think, if you open your system for me with ammyy software, then I can setup your DrayTek 3300 device.

  if you can open your PC with ammyy sofware then pls send me mail teknik@simet.com.tr ( Turkey Time zone +2 GMT, we working between 09:00-18:00)

  another way, you can read this doccument ” http://www.draytek.com/user/SupportAppnotesDetail.php?ID=88 ” and if you face to a problem then send me mail for help.

  Turkey Time Zone +2 GMT

  DrayTek Turkey Mail Address : teknik@simet.com.tr

 15. Kocak Muzaffer

  yum depolarini guncelleme konusunda belli bir ucret karsiliginda yardimci olma imkaniniz var mi
  0 532 2638790 cagri atabilirseniz size ulasirim

 16. Merhaba Ertan bay, Draytek 2710 serisinde hala https facebook adresini engellemesini yapamıyoruz. Videodakileri de yaptık. Yeni subnet leri de girdik fakat sonuc alamadık. Bu konuda yenı bır uygulama var mı ? Tesekkurler.

 17. Geç cevabım için kusura bakmayın cihaza yeni gelen DNS block sistemi ile IP olmadan yasaklayabileceksiniz. Bir hafta kadar sonra çıkacak.

 18. h.semih ekren

  ertan bey forumlarda sizi takip ettim çok bilgili doğru ve yerinde cevaplarınız var benimde bir sorunum var yardım ederseniz memnun olurum ben sakaryada 20 adet apart işletiyorum 1 adet adsl hattı ve modem var ayrıca modemden kablo ile daüıtım yaptığım 4 adet dağıtıcı var 20 dairede max 40 kişi vardır ttnet tarifem 8 sınırsız ayda 119 tl fakat kullananlar sürekli şikayet ediyorlar araştırdım 2 adsl hattı 1 modem vs gibi çözümler var size göre ne şekilde cihaz alıp neler yapmamı önerirsiniz teşekkür ederim e mail adresim egelas@hotmail.com

 19. Merhabalar,

  DrayTek 3200 önüne dört adet hat takıp kullanabilirsiniz, Bu durumda DrayTek 3200+4 adet DrayTek 2710e almanız yeterli.

 20. salihkoseoglu

  Ertan bey engin bilgi ve tecrübelerinizi bir kaç site ve yazılardan okudum gerçekten takdire şayan. Bu bilgi cömertliğinin kalbinizdeki bir güzellikten olduğu kaantindeyim. Paylaşmış olduğunuz bilgiler doğrultusunda ilgi alanım olan fakat fazla bir şey bilmediğim sip server kurulum ve hizmetleri konusunda hiç kimsenin paylaşmadığı bilgiler olmakla beraber bana yardımcı olabileceğinizi düşündüğüm bir konu var ve yardımcı olursanız memnun olurum. anlatmış olduğunuz asterisk 1.8 kurulumu vs ile trunk ayarları doğru bir şekilde yapılarak kurulan sistem üzerinde btk dan alınacak yetkiler doğrultusunda voip hizmeti verilebilir mi? Btk nın istemiş olduğu softswitch özelliklerini karşılıyor mudur? ( ama dil ing.) bu trunk ayarları ile bir telekom operatöründen alınacak hesap aracılığı ile bir den fazla çağrıyı o opeartörde sonlandırabilirmiyiz. sorunun devamı çok ama ana hatları ile sordum :))

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre>